کد خبر 111025

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا گفت: واکسن کووایران برکت بر روی سویه آفریقایی جنوبی موثر بوده است، اما دلتای هندی قدرت وحشیانه‌ای دارد و نمی‌توان ویروس را کشت کرد به همین دلیل هنوز نتوانسته ایم آزمایشاتی روی آن انجام دهیم.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا گفت: واکسن کووایران برکت بر روی سویه آفریقایی جنوبی موثر بوده است، اما دلتای هندی قدرت وحشیانه‌ای دارد و نمی‌توان ویروس را کشت کرد به همین دلیل هنوز نتوانسته ایم آزمایشاتی روی آن انجام دهیم.

مینو محرز عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا و محقق پژوه واکسن کووایران برکت با اشاره به آخرین وضعیت کرونا در ایران در گفتگو با خبرنگار برنا، گفت: با توجه به آغاز پیک پنجم کرونا وضعیت شیوع بیماری در کشور فاجعه است.
او با بیان اینکه میزان سرایت ویروس دلتای هندی ۹۷ درصد است، افزود: قدرت بیماری زایی آن بسیار بالاست و به سرعت می‌تواند همه خانواده را گرفتار کند، بیماران اگر مبتلا به این ویروس شوند و به زودی درمان نشوند، گرفتار خواهند شد.

ابتلا شدید کودکان به ویروس دلتای هندی

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا گفت: ویروس دلتای هندی کودکان را نیز درگیر کرده است و علائمی همچون سرماخوردگی دارد. مردم با دیدن هر نوع علائم سرماخوردگی به مراکز درمانی مراجعه کند.
بیشتر بخوانید:

امکان ابتلا به کرونا بعد از واکسیناسیون وجود دارد/ گزارشی از مرگ و میر در ایران بعد واکسیناسیون کامل به خاطر ابتلا به کرونا وجود ندارد

امکان ابتلا به کرونا بعد از واکسیناسیون وجود دارد

او تأکید کرد: زمانی که مبتلایان زیاد شوند، میزان مرگ و میر ناشی این از ویروس دلتای هندی نیز زیاد خواهد شد.

محرز با اشاره به اینکه خواهش من از مردم این است که برای حفظ جان خود، فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند، گفت: در حال حاضر وضعیت بیمارستان‌ها نیز، وضعیت خوبی نیست و بیمارستان‌های دولتی و خصوصی تهران پر از بیماران کرونایی شده است.

وزارت بهداشت متولی تزریق واکسن در کشور

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا تصریح کرد: ۴۰۰ هزار دُز واکسن برکت به وزارت بهداشت تحویل داده شده است و ۵۰۰ هزار دُز نیز در طی انجام مراحل تحویل است و تا یک هفته آینده در اختیار وزارت بهداشت قرار خواهد گرفت که در این صورت یک میلیون نفر می‌توانند دُز اول واکسن را دریافت کنند. مسئولیت تزریق واکسن برکت بر عهده‌ی وزارت بهداشت است.

محرز درباره آزمایشات انجام شده سویه دلتا بر روی واکسن برکت گفت: واکسن کووایران برکت بر روی سویه آفریقایی جنوبی موثر بوده است، اما دلتای هندی به دلیل اینکه نمی‌توان ویروس را کشت کرد و قدرت وحشیانه‌ای که دارد، هنوز نتوانسته ایم آزمایشاتی روی آن انجام دهیم./برنا

ارسال نظر

تازه ها