کد خبر 110830

مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد گفت: قرارداد خرید تضمینی انتقال آب به منطقه ویژه اقتصادی لامرد امضا شد.که آب خلیج فارس پس از شیرین سازی توسط خط لوله به طول ۶۷ کیلومتر به منطقه ویژه اقتصادی لامرد منتقل می ‏شود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد با اعلام این خبر گفت: قرارداد سرمایه گذاری و فروش آب در اسفندماه ۹۷ با سرمایه گذار بخش خصوصی (شرکت فراآبرسان سرزمین) امضا شده بود که تا کنون پیشرفت اجرایی نداشته است. لذا به منظور رفع موانع سرمایه گذاری و اجرایی شدن قرارداد قبلی، ساز و کار فنی و حقوقی جهت تضمین خرید و پرداخت مبالغ پیش خرید آب از سرمایه‌گذار پروژه نمک زدایی و انتقال آب خلیج فارس به شهرستان‌ لامرد، توسط منطقه ویژه اقتصادی انرژی‌بر لامرد تدوین گردید که خوشبختانه در آستانه روز صنعت و معدن در سال تولید، پشتیبانی‌ ها و مانع‎‌زدایی‌ها، قرارداد مذکور با سرمایه ‌گذاری بالغ بر ۲۰ هزار میلیارد ریال به امضای منطقه ویژه اقتصادی لامرد به نمایندگی از سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و سرمایه گذار بخش خصوصی شرکت فرآبرسان سرزمین رسید.

وی ابراز امیدواری کرد امضای این قرارداد سبب اطمینان خاطر سرمایه گذار پروژه انتقال آب از خلیج فارس به شهرستان‌های لامرد و مهر و بویژه منطقه‎ ی ویژه اقتصادی لامرد می‌شود.
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد گفت: خرید ۴/۲۵ میلیون مترمکعب آب در سال توسط منطقه ویژه اقتصادی لامرد تعهد شده که منطقه ویژه اقتصادی لامرد مطابق قرارداد در الحاقیه یاد شده، آب را به صورت پلکانی از سرمایه گذار بخش خصوصی خریداری می‌کند.
وی افزود: براساس الحاقیه قرارداد یاد شده، منطقه ویژه اقتصادی لامرد برای حمایت از سرمایه گذار بخش خصوصی نمک زدایی و انتقال آب خلیج فارس به لامرد در طول مدت ساخت، مبلغ سه هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال را برای پیش خرید آب به سرمایه گذار پرداخت می کند.
در این پروژه، آب خلیج فارس پس از شیرین سازی به روش اسمز معکوس از آبگیر ساحل بندر پارسیان واقع در منطقه ویژه اقتصادی پارسیان توسط خط لوله به طول ۶۷ کیلومتر به منطقه ویژه اقتصادی لامرد منتقل می ‌گردد. مدت زمان اجرای پروژه ۲۴ ماه از تاریخ ابلاغیه فوق می‌ باشد. لازم به ذکر است که با انتقال آب دریای خلیج فارس به شهرستان لامرد، اولین گام عملیاتی در راستای بهره مندی استان فارس از آب دریای خلیج فارس برداشته شده است. با توجه به نیاز آبی منطقه ویژه اقتصادی لامرد در افق طرح که بالغ بر ۵۰ میلیون مترمکعب آب در سال پیش بینی شده، بحران تنش آبی در شهرستان‌های استان و همچنین نیازهای توسعه ه‌ای پیش‌ روی بخش‌های صنعت، کشاورزی و شرب استان فارس برنامه‌ریزی‎ ها به نحوی انجام شده که در ادامه با مشارکت و حمایت وزارت صمت توسعه طرح نمک‌زدایی و انتقال آب جهت بهره مندی سایر شهرستان‌های فارس از نعمت آب خلیج فارس فراهم خواهد شد./فارس

ارسال نظر

تازه ها