کد خبر 110735

دبیرکل سازمان ملل به جو بایدن:

دبیرکل سازمان ملل از دولت جو بایدن رئیس جمهور آمریکا خواسته است تا همه تحریم های ایران را همان طور که در توافقنامه هسته‌ای ۲۰۱۵ مورد موافقت قرار گرفته، لغو کند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، دبیرکل سازمان ملل از دولت جو بایدن رئیس جمهور آمریکا خواسته است تا همه تحریم های ایران را همان طور که در توافقنامه هسته‌ای ۲۰۱۵ مورد موافقت قرار گرفته، لغو کند.

به گزارش رویترز، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل در گزارشی به شورای امنیت همچنین از آمریکا خواسته است تا معافیت‌های مربوط به تجارت نفت با جمهوری اسلامی ایران را تمدید کند و به طور کامل معافیت‌های مربوط به پروژه‌های منع گسترش سلاح های اتمی را تمدید کند.

بر اساس این گزارش، دبیرکل سازمان ملل از دولت آمریکا خواسته است تا همه تحریم‌های ایران را که در چارچوب برجام مورد توافق قرار گرفته، لغو کند.

15 عضو شورای امنیت قرار است سه شنبه درباره گزارش دو سالانه دبیرکل سازمان ملل درباره اجرای قطعنامه 2015 برجام بحث و تبادل نظر کنند.

درخواست گوترش از واشنگتن در شرایطی مطرح شده است که مذاکرات درباره احیای برجام از چند ماه قبل آغاز شده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا در سال 2018 به طور یکجانبه از برجام خارج شد و بار دیگر تحریم‌های سخت و ظالمانه‌ای را علیه تهران وضع کرد. این اقدام موجب شد تا تهران نیز به تدریج بخشی از محدودیت‌های هسته‌ای اعمال شده در چارچوب برجام را کنار بگذارد.

دبیرکل سازمان ملل همچنین از ایران نیز خواسته است تا به اجرای کامل برجام بازگردد.

گوترش گفت: من همچنان بر این باورم که احیای کامل برجام بهترین راه برای اطمینان یافتن از این مساله است که برنامه هسته‌ای ایران مطلقا و منحصرا صلح آمیز باقی خواهد ماند./تسنیم

ارسال نظر

تازه ها