کد خبر 110449

معاون وزیر صمت اعلام کرد؛

معاون طرح و برنامه وزیر صمت گفت: تدوین سیاست‌های حمایتی مناسب برای بنگاه‌ها با هماهنگی سایر دستگاه‌ها اجرایی در دست بررسی است و همزمان بسته تشویقی خاص به سازمان‌های تابعه وزارتخانه توسط وزیر ابلاغ شده است تا حداکثر مساعدت با بنگاه‌هایی که نسبت به انعقاد تفاهم‌نامه همکاری اقدام می‌کنند، به‌عمل آید.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از وزارت صمت، سعید زرندی در جلسه کارگروه توسعه سرمایه گذاری اظهار داشت: توسعه اقتصادی کشور مستلزم افزایش سرمایه‌گذاری‌های مولد بر مبنای مزیت‌های رقابتی و تکمیل زنجیره‌های ارزش است.

معاون طرح و برنامه وزیر صمت با اشاره به روند نزولی تشکیل سرمایه در کشور طی ۱۰ سال گذشته و استهلاک ماشین‌آلات صنعتی واحدهای موجود، بر اهمیت موضوع و ضرورت توجه جدی به توسعه سرمایه‌گذاری تأکید کرد و افزود: تجربیات سایر کشورهای موفق نشان می‌دهد، توسعه سرمایه‌گذاری از طریق شرکت‌های بزرگ تولیدی، نقش قابل توجهی در ایجاد پروژه‌های ملی و تحول اقتصادی دارد.

زرندی در ادامه بیان کرد: با شکل‌گیری شرکت‌های بزرگ صنعتی و معدنی، بنگاه‌های کوچک و متوسط نیز تقویت خواهند شد و می‌توانند از ظرفیت‌های همکاری با واحدهای بزرگ، در بسیاری از زمینه‌ها به‌ویژه تحقیق و توسعه، فرصت‌های نوآورانه و پتانسیل صادراتی بهره مند شوند.

وی ادامه داد: در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی‌، انعقاد تفاهم‌نامه همکاری برای توسعه سرمایه گذاری‌ها با شرکت‌های برتر تولیدی در دستور کار وزارتخانه قرار گرفته و شرکت‌های موصوف متعهد به سرمایه‌گذاری در بخش‌های مولد و پیشران اقتصادی خواهند شد و ضرورت دارد وزارتخانه نیز پشتیبانی و تسهیل امور تولیدی و سرمایه‌گذاری آنها را وجهه همت خویش قرار دهد.

معاون طرح و برنامه وزیر صمت گفت: در این رابطه، تدوین سیاست‌های حمایتی مناسب برای این بنگاه‌ها با هماهنگی سایر دستگاه‌ها اجرایی در دست بررسی است و همزمان بسته تشویقی خاص به سازمان‌های تابعه وزارتخانه توسط وزیر ابلاغ شده است تا حداکثر مساعدت با بنگاه‌هایی که نسبت به انعقاد تفاهم‌نامه همکاری اقدام می‌کنند، به‌عمل آید.

زرندی گفت: در این بسته ۱۴ مورد برای شرکت‌های که در این طرح مشارکت کرده اند دیده شده که البته در آینده تکمیل تر و توسعه می‌یابد.

بنا بر این گزارش، تاکنون در مجموع ۱۰ تفاهم‌نامه با ۱۶۳ موضوع سرمایه گذاری به ارزش ۴۵۲ هزار میلیارد تومان بین وزارت صمت و شرکت‌های معدنی و صنعتی چادرملو، شیرین عسل، آلومینیوم المهدی، ماشین سازی اراک و نفت سپاهان درمرحله اول و شرکت‌های ملی صنایع مس ایران، گروه صنعتی زر، معدنی و صنعتی گل‌گهر، ایران رادیاتور و سنگ‌آهن گهر زمین در مرحله دوم منعقد شده است.

این حجم از سرمایه‌گذاری در بازه زمانی ۳ تا ۵ سال آتی توسط شرکت‌های مذکور و با سرمایه گذاری بنگاه انجام می‌شود.

ارسال نظر

تازه ها