کد خبر 110428

همسر جان مک‌آفی، چهره متنفذ نرم افزاری آمریکا مقامات آمریکایی را بابت مرگ همسرش در یک زندان اسپانیایی ملامت کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، جنیس مک‌آفی خواستار تحقیقات درباره شرایط وقوع مرگ جان مک‌آفی ۷۵ ساله در سلول زندانی شد که در آنجا منتظر استرداد به آمریکا بود. مقامات اسپانیایی اعلام کرده اند وی روز چهارشنبه خود را در سلولش حلق آویز زد.

همسر جان مک‌آفی در بیرون زندان براینز ۲ که همسرش از اکتبر در آنجا در بازداشت بود، اظهار کرد: آخرین بار چند ساعت پیش از این که جسد بی جان همسرش پیدا شود، با وی صحبت کرده بود. وی گفت: آخرین کلماتش به من این بود که دوستت دارم و بعدازظهر تماس می گیرم. اینها کلمات کسی که می خواهد خودکشی کند، نیست. من مقامات آمریکایی را مسئول این تراژدی می دانم. به دلیل اتهاماتی که با انگیزه سیاسی علیه وی مطرح شد، همسرم اکنون مرده است.

جنیس مک‌آفی افزود: همسرم قصد داشت برای حکم دادگاه عالی اسپانیا که ساعاتی پیش از مرگش اعلام شده و با استردادش به آمریکا به اتهام فرار مالیاتی موافقت شده بود، درخواست تجدیدنظر کند.

سخنگوی سفارت آمریکا در اسپانیا اظهار کرد: ما از نزدیک تحقیقات مقامات محلی درباره علت مرگ جان مک‌آفی را دنبال می کنیم و آماده فراهم کردن مساعدت لازم برای خانواده وی هستیم. ما بنا بر احترام به این خانواده در شرایط دشواری که سپری می کند، اظهارنظر بیشتری نمی کنیم.

جان مک‌آفی متولد انگلیس بود و نخستین نرم افزار آنتی ویروس تجاری جهان را در سال ۱۹۸۷ عرضه کرد. وی سوم اکتبر سال ۲۰۲۰ هنگامی که قصد داشت با یک گذرنامه بریتانیایی در فرودگاه بارسلونا سوار هواپیما به مقصد استانبول شود، توسط پلیس اسپانیا دستگیر شده بود. مک‌آفی سالها در فرار از دست مقامات آمریکایی زندگی کرده بود که بخشی از آن روی کشتی تفریحی بزرگش بود. وی در تنسی به اتهام فرار مالیاتی مجرم شناخته شده بود و در پرونده ای در نیویورک به کلاهبرداری رمزارز متهم شده بود.

همسر جان مک‌آفی شوهرش را مبارزی خواند که امیدوار بود اوضاع درست شود. وی گفت: تصور نمی کنم شوهرم چنین کاری کرده باشد.

خاویر ویالبا، وکیل مک‌آفی گفت: خانواده وی منتظر نتایج کالبدشکافی رسمی است اما وی برای یک کالبدشکافی دوم و مستقل که خواسته خانواده مک‌آفی است، درخواست خواهد کرد و هنگامی که تحقیقات درباره مرگ وی به نتیجه برسد می توانند به اقدام حقوقی دست بزنند.

یک منبع آگاه گفت: مک‌آفی یک همسلولی داشت اما در زمان مرگ تنها بود. دپارتمان دادگستری کاتالونیا تحقیقات داخلی را درباره مرگ جان مک‌آفی گشوده است.

بر اساس گزارش رویترز، نرخ خودکشی در زندانهای اسپانیا در گزارش سال ۲۰۲۰ شورای اروپا بسیار بالا شناخته شده و بیش از ۲۵ درصد بالاتر از متوسط اروپایی بوده است. در سال ۲۰۱۹ حدود ۸.۴ مورد خودکشی به ازای هر ۱۰ هزار زندانی در اسپانیا وجود داشت./ایسنا

ارسال نظر

تازه ها