کد خبر 109932

رییس جمهوری روسیه عصر امروز چهارشنبه پس از در دیدار مستقیم با همتای امریکایی اش، با توصیف باید، از مذاکرات دوجانبه و تمدید پیمان استارت 2 با امریکا خبر داد.

به گزارش بااقتصاد، ولادیمیر پوتین، افزود: در مذاکرات با بایدن درباره ثبات راهبردی، روابط تجاری، امنیت منطقه ای و امنیت سایبری گفت وگو کردیم و در باره بازگشت سفرا  توافق کردیم . وی همچنین از موافقت بایدن با  تمدید پیمان استارت2  خبر داد.

توافق در باره امنیت سایبری

رئیس جمهور روسیه: گفت: با توجه به موضوع امنیت سایبری، ما توافق کردیم که رایزنی ها را در این مورد آغاز کنیم که به نظر من این مسئله فوق العاده مهمی است.

 پوتین تصریح کرد: روسیه و ایالات متحده توافق کرده اند که رایزنی در مورد امنیت سایبری را آغاز کنند که بسیار مهم است.
 

پوتین تأکید کرد: "شما فقط باید تمام حواشی را کنار بگذارید، در سطح متخصص بنشینید و در جهت منافع ایالات متحده و فدراسیون روسیه کار کنید." وی گفت: "ما اصولاً در این مورد توافق کردیم و روسیه برای این امر آماده است.


توافق برای بازگشت سفرا

پوتین با بیان اینکه روسیه و آمریکا در صدد یافتن راهکار برای مسائل موجود هستند، تصریح کرد: سفرای روسیه و آمریکا کار خود را از سر می گیرند.

ماه مارس بود که رئیس کاخ سفید همتای روسی خود را "قاتل" خواند. پاسخ به این توهین آمریکایی، فراخوان سفیر روسیه از واشنگتن بود. او تا امروز در مسکو باقی مانده است.و البته روسیه سفیر آمریکا را مجبور کرد این کشور را ترک کند.

آناتولی آنتونوف سفیر روسیه در ایالات متحده، در ماه مارس برای مشاوره به مسکو دعوت شد. این اتفاق پس از آن رخ داد که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه با رسانه امریکایی گفت که رهبر روسیه "برای دخالت در انتخابات پول می پردازد". در همان زمان، رئیس کاخ سفید در پاسخ به این سوال که آیا ولادیمیر پوتین را " قاتل " می داند، پاسخ مثبت داد.

در اواسط ماه آوریل، ایالات متحده بسته تحریم های دیگری علیه روسیه ارائه داد. به عنوان بخشی از این اقدامات، 32 شخص حقیقی و حقوقی تحت محدودیت قرار گرفتند. علاوه بر این، واشنگتن از اخراج ده پرسنل دیپلماتیک روسیه خبر داده است.

پاسخ مسکو شامل اقدامات متقابل و نامتقارن بود. به طور خاص، 10 دیپلمات آمریکایی نیز عناصر غیر مطلوب اعلام شده‌اند. مسکو همچنین از خاتمه فعالیت صندوق ها و سازمان های غیردولتی تحت کنترل وزارت امور خارجه و سایر سازمان های دولتی آمریکا خبر داد. علاوه بر این، وزارت خارجه روسیه از سفیر آمریکا جان سالیوان دعوت کرد تا برای مشاوره به واشنگتن بازگردد.


 خصومتی بین دو طرف نبود فقط اختلاف داشتیم 

او تصریح کرد: هیچ گونه خصومتی بین دو طرف وجود نداشت و تنها درباره مسائل اختلافاتی داشتیم.


پوتین اظهار داشت: روسیه و آمریکا در صدد یافتن راهکار برای مسائل موجود هستند و  مسوولیت خاصی در باره امنیت جهانی دارند  و ما این مسوولیت را می بذیریم.


وی با بیان اینکه در دیدار با بایدن توافق شد رایزنی ها در عرصه ثبات راهبردی آغاز شود تصریح کرد:  گفت و گوها سازنده بود؛ تمایل  برای یافتن راهی در جهت نزدیک کردن مواضع از سوی طرفین ابراز شد.

پوتین همچنین گفت که دستگاه های دیپلماسی روسیه و آمریکا در خصوص مسئله تبادل محکومین دو کشور فعالیت خواهد کرد.

درباره اختلاف بین رزمایش نظامی روسیه و آمریکا

ولادیمیر پوتین همچنین گفت» روسیه نیز مانند آمریکا در مرزهای خودش تمرینات نظامی انجام می دهد اما تمریناتی را انجام نمی دهد که تجهیزات خود را به مرزهای آمریکا بکشاند.

وی اعلام کرد: روسیه تمرینات نظامی در نزدیکی مرزهای آمریکا انجام نمی دهد ولی آمریکایی ها در حال حاضر این کار را انجام می دهند.

گفتنی است، دیدار ولادیمیر پوتین و جو بایدن روسای جمهوری روسیه و آمریکا در "ویلای لاگرانژ"، در حاشیه دریاچه شهر ژنو در سوئیس برگزار شد این دیدار در در مجموع 4.5 ساعت طول کشیدو حدود ساعت 18.05 به وقت مسکو پایان یافت./ ایرنا

ارسال نظر

تازه ها