کد خبر 109515

نهمین محموله واکسن روسی اسپوتنیک وی در حجم ۱۰۰ هزار دوز امروز چهارشنبه تحویل سفارت ایران در مسکو شد که فردا پنجشنبه از طریق شرکت هواپیمایی ماهان به ایران ارسال می شود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، نهمین محموله واکسن روسی اسپوتنیک وی در حجم ۱۰۰ هزار دوز امروز چهارشنبه تحویل سفارت ایران در مسکو شد که فردا پنجشنبه از طریق شرکت هواپیمایی ماهان به ایران ارسال می شود.

با احتساب این تعداد واکسن تاکنون بیش از ۹۰۰ هزار دوز به ایران تحویل داده شده است.

ایران و روسیه علاوه بر قرارداد دو میلیون دوزی واکسن اسپوتنیک وی که بهمن ماه پارسال میان دو طرف امضا شد، اواخر فروردین نیز قرارداد ۶۰ میلیون دوز واکسن برای واکسیناسیون کامل ۳۰ میلیون نفر را امضا و نهایی کردند که براساس آن قرار است در سال جاری به ایران ارسال شود.

همزمان با ارسال محموله‌های واکسن، طرح تولید مشترک واکسن اسپوتنیک-وی در ایران وارد مرحله اجرایی شده و تاکنون دو شرکت ایرانی، سلول‌های تولید واکسن را با موفقیت کشت کرده‌اند و بزودی تولید مشترک آغاز خواهد شد.

واکسن روسی اسپوتنیک وی در ۶۴ کشور جهان ثبت شده است که جمعیت کلی آنها سه میلیارد نفر برآورد می‌شود. بیش از ۳۰ کشور در حال حاضر واکسیناسیون گسترده را با این واکسن آغاز کرده‌اند.

محققان موسسه سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه و مؤسسه تحقیقات همه‌گیرشناسی و میکروبیولوژی گامالیا، ۳۰ فروردین اعلام کردند یافته‌های جدید از مطالعه واکسن روسی «اسپوتنیک وی» بر روی سه میلیون و ۸۰۰ هزار نفر نفر نشان می‌دهد که اثربخشی این واکسن کرونا ۹۷.۶ درصد است./ایرنا

ارسال نظر

تازه ها