کد خبر 109400

وزیر امور خارجه آمریکا ادعا کرد برنامه هسته‌ای ایران قبل از خروج آمریکا از برجام تحت کنترل بوده است و همین را دلیل انگیزه واقعی آمریکا برای مهار برنامه هسته‌ای ایران از طریق احیای برجام دانست.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه در جلسه استماع کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان آمریکا بر ضرورت احیای برجام به‌منظور تحت کنترل درآوردن برنامه هسته‌ای ایران تأکید کرد.

بلینکن در پاسخ به اظهارات یکی از نمایندگان درباره ضرورت پرداختن به برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران هم‌زمان با مذاکرات احیای برجام، تصریح کرد: «فوری‌ترین کاری که ما باید انجام دهیم این است که برنامه هسته‌ای ایران را مهار کنیم زیرا اگر ایران تبدیل به یک قدرت هسته‌ای شود، خطرات ناشی از سایر اقدامات و برنامه‌هایش تشدید خواهد شد.»

وی ادامه داد: «برنامه هسته‌ای ایران قبل از خروج ایالات متحده از برجام تحت کنترل بود، اما اکنون تحت کنترل نیست.»

وزیر امور خارجه آمریکا خاطرنشان کرد: «ما هنوز حتی در مرحله دستیابی به توافق پایبندی در برابر پایبندی نیستیم و باید ببینیم که در آینده چه خواهد شد. هم‌زمان با مذاکرات غیرمستقیم، ایران در حال پیشبرد برنامه هسته‌ای خود است.»

بلینکن تأکید کرد: «هرچه مذاکرات بیشتر طول بکشد، زمان گریز [زمان لازم برای ساخت سلاح هسته‌ای] کاهش می‌یابد و حتی می‌تواند به چند هفته برسد. بنابراین ما یک انگیزه واقعی برای محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران [از طریق احیای برجام] داریم.»/تسنیم

 

ارسال نظر

تازه ها