کد خبر 108841

تفاهم نامه سرمایه‌گذاری و توسعه فاز نخست پروژه پایانه مسافربری شماره ۲ شهر فرودگاهی با ظرفیت ۲۵ میلیون مسافر و با هزینه بیش از ۲ میلیارد دلار سرمایه گذاری با حضور وزیر راه و شهرسازی به امضا رسید.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، برنامه سرمایه‌گذاری و مشارکت توسعه فاز نخست پروژه پایانه مسافربری شماره ۲ شرکت شهر فرودگاهی با ظرفیت ۲۵ میلیون مسافر با هزینه بیش از ۲ میلیارد دلار سرمایه گذاری با حضور وزیر راه و شهرسازی به امضا رسید. با امضای این تفاهم نامه تبدیل شهر فرودگاهی به یکی از مراکز بزرگ حمل و نقل هوایی کشور و منطقه گام های اساسی برداشته می شود و قرار است این ترمینال در ۴۸ ماه تکمیل و به بهره‌برداری برسد.

عضو هیئت مدیره شرکت شهر فرودگاهی در این مراسم گفت: برای ساخت این ترمینال حدود ۶۰۰ هکتار زمین در نظر گرفته شده است که در فاز نخست این ترمینال در مساحتی به در مساحتی به وسعت ۴۱۰ هزار متر مربع ساخته خواهد شد و بیش از ۱۰۰ هکتار زمین نیز برای توقف ۷۰ هواپیما به عنوان تز آیا آپرون در این ترمینال آماده خواهد شد.

محمدرضا کریمیان افزود: با برگزاری مناقصه عمومی در نهایت شرکت گروه ارزش آفرینان پاسارگاد به عنوان سرمایه گذار این پروژه انتخاب شد و با تشکیل کارگروه مشترک ۸۰ درصد هزینه‌های ساخت این ترمینال به این گروه اختصاص یافت و ۱۰ درصد نیز توسط شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی و ۱۰ درصد دیگر توسط شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران تامین خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی نیز در این مراسم گفت: صنعت هوانوردی برای پیشرفت هر ملتی حائز اهمیت است و این صنعت هم اکنون نماد پیشرفت و استفاده از فناوری‌های نوین در جهان شناخته می‌شود.

محمد اسلامی افزود: ظرفیت‌سازی برای توسعه کشور امروز بسیار ضروری است و فرودگاه بین المللی به عنوان بین المللی امام خمینی به عنوان یک هاب بزرگ فراسرزمینی برای ما اهمیت زیادی دارد. کشورهای همسایه ما در صنعت هوانوردی سرمایه‌گذاری‌های زیادی انجام دادند و طبق آمارهایی که ارائه شده سالانه ۵۰۰ میلیون مسافر در غرب آسیا از فرودگاه ها استفاده خواهند کرد و با توسعه فرودگاه باید زمینه رونق هوانوردی را در کشور به وجود آوریم.

وزیر راه و شهرسازی یادآور شد این فرودگاه با بیش از ۲ میلیارد دلار سرمایه گذاری قرار است ۴۸ ماه آینده با استانداردهای روز دنیا تکمیل شود.

مدیرعامل بانک پاسارگاد نیز در این مراسم یادآور شد: بانک پاسارگاد و شرکت های تابعه آن تاکنون در ساخت پروژه های اقتصادی منابع معدنی و صنعتی کشور مشارکت زیادی داشتند و اعتقاد داریم این پروژه را در فرودگاه امام بتوانیم در مدت تعیین شده به پایان برسانیم.

قاسمی افزود: تمام تلاش ما این خواهد بود طبق تفاهم‌نامه‌ای که به امضا رسیده است در مدت چهار سال با استفاده از توانمندی های داخلی بتوانیم این فرودگاه را برای تردد و ترانزیت مسافران در منطقه آماده بکنیم./بازار

ارسال نظر

تازه ها