کد خبر 108772

سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه، با انتقاد از تصمیم آمریکا برای عدم بازگشت به پیمان آسمان های باز، این عمل را نادرست خواند.

به گزارش بااقتصاد، به نقل از خبرگزاری تاس، ریابکوف مذاکره کننده ارشد هسته ای و موشکی روسیه روز جمعه گفت که این احتمال را بعید نمی داند مراحل خروج روسیه از پیمان آسمان های باز ممکن است پیش از اجلاس سران روسیه و آمریکا به پایان برسد.

دیدار «ولادیمیر پوتین» و «جو بایدن» روسای جمهوری روسیه و آمریکا برای روز ۱۶ ماه ژوئن (۲۶ خرداد ماه) در شهر ژنو سوئیس برنامه ریزی شده است. 

ریابکوف یادآورشدکه  بعید به نظر می رسد  سرنوشت پیمان آسمان های باز یا پیمانی برای جایگزینی آن در اجلاس سران روسیه و آمریکا مطرح و بررسی شود. 

وی ابراز امیدواری کرد که یکی از نتایج اجلاس سران روسیه و آمریکا بازگشت آناتولی آنتونف و جان سالیوان سفیران روسیه و آمریکا به واشنگتن و مسکو باشد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس پنجشنبه شب گزارش داد که دولت بایدن به روسیه اطلاع داده است که قصد ندارد ایالات متحده را به معاهده آسمان باز که پروازهای نظارتی را در هر دو کشور ارائه می دهد، بازگرداند.

گفتنی است، آسوشیتدپرس در آن گزارش نوشت که وندی شرمن معاون وزیر امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه به روسیه اطلاع داد که ایالات متحده قصد ندارد دوباره به توافق نامه ای که دونالد ترامپ رییس جمهوری سابق از آن خارج کرده است، بازگردد. 

خبر آسوشیتدپرس در حالی منتشر می شود که ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه ماه گذشته گفت: امید و شانس زیادی برای حفظ پیمان آسمان های باز باقی نمانده است. دولت آمریکا و متحدان این کشور فرصت زیادی را در این مورد و حل و فصل مساله بدون سر و صدای بی مورد، هدر دادند.

وی ادامه داد: ایالات متحده آمریکا و متحدان این کشور هنوز فرصت برای تجدیدنظر در موضع خود در قبال پیمان آسمان های باز دارند اما بسیار بعید بنظر می رسد که واشنگتن از چنین فرصتی استفاده کند.

معاهده آسمان‌های باز  توافقنامه‌ای بین ۳۴ کشور جهان در خصوص اجازه پرواز هواگردهای شناسایی و تجسسی بر فراز مناطق کشورهای عضو این پیمان‌نامه است. این پیمان‌نامه که در سال ۱۹۹۲ امضا شد به کشورهای عضو اجازه می‌دهد با اطلاع قبلی، بر فراز خاک کشورهای دیگر پروازهای غیرمسلح شناسایی به منظور گردآوری اطلاعات درباره نیروها و فعالیت‌های نظامی انجام دهند.

آمریکا که در خروج یکجانبه از توافقات سابقه تیره و تاریکی دارد در سال گذشته از معاهده آسمان های باز خارج شد. 

دونالد ترامپ رییس جمهوری پیشین آمریکا در ماه مه (خرداد) ۲۰۲۰ اعلام کرد به دلیل آنچه او تخلف روسیه خواند، به صورت رسمی در اکتبر ۲۰۲۰ از معاهده آسمان‌های باز خارج می‌شود. در برابر آن، روسیه اعلام کرد که به این معاهده، پایبند خواهد بود. اعضای ناتو از این تصمیم روسیه استقبال کردند.

در نهایت در روز یکشنبه، ۲۲ نوامبر ۲۰۲۰، وزارت خارجه امریکا در بیانیه‌ای خروج رسمی امریکا را از پیمان آسمان‌های باز اعلام کرد.

دومای روسیه نیز یک هفته پیش طرح قانونی پیشنهادی رئیس جمهوری روسیه برای خروج از این پیمان را تایید کرد و این طرح پیش از تایید در شورای فدراسیون و امضای پوتین، اعتبار اجرایی می یابد./ ایرنا

 

ارسال نظر

تازه ها