کد خبر 108769

وزیر صمت اعلام کرد:

وزیر صنعت، معدن و تجارت، پیش بینی کرد که تولید طلا در معادن زرشوران تکاب طی سال جاری حداقل ۲۰ درصد افزایش یابد.

به گزارش بااقتصاد، علیرضا رزم حسینی در مجتمع معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران تکاب با بیان اینکه این معدن از بزرگترین ظرفیت های معدنی کشور و از معادن بزرگ منطقه خاورمیانه به شمار می رود، افزود: هفته آینده طرح توسعه کارخانه طلای زرشوران نهایی و مصوب خواهد شد و امیدواریم با اجرای آن تولید طلا در این کارخانه به بیش از ۱.۵ تُن در سال برسد.

وی با اشاره به اشتغال حدود هزار نفر در مجتمع معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران بیان کرد: توانمندسازی مناطق پیرامونی معادن از جمله معدن طلای زرشوران بر اساس مدل اقتصاد مقاومتی با مشارکت مردم و تلاش معادن باید گسترش یابد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهارداشت: هم اینک از محل تولید طلا در کارخانه زرشوران ظرفیت خوبی برای فعالیت بخش خصوصی در زمینه صنایع کارگاهی و صنایع وابسته و جانبی در شهرهای تکاب و شاهیندژ فراهم شده که باید اقدام اساسی در این بخش انجام شود.

 رزم حسینی ادامه داد: نباید در حالی که معادن در این مناطق استخراج می شود شاهد بیکاری و مهاجرت در مناطق دارای معادن غنی باشیم از این رو لازم است تلاش شود تا امکانات و تسهیلات و زمینه اشتغال در منطقه های پیرامونی و روستاهای اطراف معدن طلا ایجاد و فراهم گردد.

وی با تاکید بر رونق اقتصاد طلا در تکاب اضافه کرد: ایجاد و راه اندازی کارگاه های فرآوری و صنایع جانبی در کنار معدن طلای زرشوران تکاب از مهمترین سیاست های وزارت صنعت، معدن و تجارت است که طرح کلی و اجرایی آن هفته آینده به تصویب خواهدرسید.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ابتدای سفر ۲ روزه خود به استان آذربایجان غربی صبح امروز، جمعه به همراه استاندار، فرماندار و نماینده مجلس از بخش های مختلف مجتمع معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران تکاب بازدید کرد.

کارخانه طلای زرشوران تکاب با ظرفیت اسمی تولید سالانه ۳ تُن شمش طلا در آبان ماه ۱۳۹۳ با حضور معاون اول رئیس جمهور فعالیت خود را آغاز کرد و در سال ۱۳۹۹ پس از هفت سال تولید این مجتمع به هزار و ۴۰ کیلوگرم رسید.

تکاب با داشتن ۲ معدن بزرگ طلا در منطقه های زرشوران و آقدره یکی از قطب های معدنی کشور به شمار می رود.

بازدید از پایانه مرزی تمرچین، جلسه با کولبران، بازدید از معدن زرشوران تکاب و افتتاح چندین واحد صنعتی در شهرستان‌های نقده، مهاباد، میاندوآب و بوکان از برنامه‌های روز نخست سفر وزیر صنعت به آذربایجان‌غربی است.

در ادامه سفر و در روز دوم، وزیر صنعت در جلسه گفت و گوی دولت و بخش خصوصی شرکت خواهد کرد و مشکلات فعالان اقتصادی این استان را خواهد شنید.

تکاب از شهرهای جنوبی آذربایجان‌غربی است که ۸۱ هزار نفر جمعیت دارد./ ایرنا

 

 

ارسال نظر

تازه ها