کد خبر 108750

در اردیبهشت ماه، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاههای معاملات ملکی شهر تهران، ۲۸۸ میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل ۱.۸ درصد کاهش یافته ولی نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۹.۷ درصد افزایش یافته است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، گزارش جدید بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن شهر تهران در اردیبهشت ماه سال1400 نشان می‌دهد که در اردیبهشت ماه، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاههای معاملات ملکی شهر تهران، 288 میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل 1.8 درصد کاهش یافته ولی نسبت به ماه مشابه سال قبل 69.7 درصد افزایش است.

در میان مناطق 22 گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل 602.1 میلیون ریال به منطقه یک و کمترین آن با 119.7 میلیون ریال به منطقه 18 تعلق داشته است.ارقام مزبور نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب 77.6 و 52.6 درصد افزایش را نشان میدهد.

همچنین در ماه مورد گزارش، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به 3 هزار و 900 واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل 88.1 درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل 65.2 درصد کاهش نشان می‌دهد.

بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در اردیبهشت ماه سال جاری در شهر تهران به تفکیک عمر بنا، حاکی از آن است که واحدهای تا 5 سال ساخت با سهم 35.7 درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده اند.

همچنین در ماه مورد بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و کل مناطق شهری نسبت به ماه سال قبل به ترتیب معادل 32.6 و 36.3 درصد رشد را نشان میدهد.


گفتنی است، «گزارش تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در اردیبهشت ماه سال 1400» برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است که توسط اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی تهیه و منتشر می‌شود./تسنیم

ارسال نظر

تازه ها