کد خبر 108234

رایزن مطبوعاتی نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل ضمن تشریح جزییات گفت‌وگوی مجازی تخت روانچی با کریس مورفی سناتور آمریکایی گفت که نماینده ایران بر لزوم لغو عملی همه تحریم‌های آمریکا تأکید کرد و درباره فلسطین، یمن و زندانیان دو کشور نیز گفت‌وگو شد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، «شاهرخ ناظمی» رایزن مطبوعاتی نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در نیویورک در واکنش به انتشار خبر دیدار مجید تخت روانچی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل با کریس مورفی سناتور آمریکایی گفت: در گفت‌وگوی مجازی بعدازظهر سه شنبه (۲۸ اردیبهشت ماه) با سناتور کریس مورفی، مجید تخت روانچی با اشاره به مذاکرات جاری در وین، بر لزوم لغو عملی همه تحریم‌های آمریکا که تحت عناوین مختلف وضع شده تاکید و از آن به عنوان کلید حل موضوع یاد کرد. 

* تأکید بر حل و فصل صلح آمیز بحران یمن

وی افزود: در مورد یمن، اراده جمهوری اسلامی ایران بر حل و فصل صلح آمیز جنگ در یمن مورد اشاره قرار گرفت و تاکید شد هرگونه راه‌حل بحران یمن باید متضمن رفع کامل محاصره مردم و ارسال بدون مانع کمک‌های انسانی به آن کشور و آتش بس باشد.
ناظمی اضافه کرد: در خصوص جنایات صهیونیست‌ها علیه مردم فلسطین هم تاکید شد که درگیری اخیر با تحریک رژیم صهیونیستی آغاز شد و با کشتار مردم فلسطین ادامه یافته است، اما طی چند روز اخیر دولت آمریکا با حمایت از اسرائیل مانع تصویب حتی یک بیانیه مطبوعاتی شورای امنیت سازمان ملل در مورد آتش بس شده است.
وی بیان کرد: همچنین موضع جمهوری اسلامی ایران در مورد تبادل جامع زندانیان دو کشور مورد تاکید قرار گرفت.

لازم به ذکر است کریس مورفی سناتور دموکرات کنگره پیش از این مدعی شده بود که با نماینده ایران در سازمان ملل در خصوص طیفی از موضوعات هسته‌ای و منطقه‌ای دیدار و گفت‌وگو کرده است.

دفتر مورفی در بیانیه‌ای در خصوص محور گفت‌وگوهای این سناتور آمریکایی و تخت روانچی اعلام کرد: «من امروز (سه‌شنبه) مستقیماً در دیدار با نماینده ایران در سازمان ملل مجید تخت روانچی از ایران خواستم تا در مذاکرات هسته‌ای با جدیت و فوریت مشارکت داشته باشد، به حوثی‌ها برای پایان جنگ در یمن فشار آورد و از حماس بخواهد تا آتش‌بس را بپذیرد و به حملات راکتی به اسرائیل پایان دهد و مراد طاهباز را از زندان آزاد کند». 

 

ارسال نظر

تازه ها