کد خبر 108192

وزیر بهداشت با بیان اینکه در ایام کرونا روزهای مظلومانه‌ای را سپری کردیم، گفت: همانطور که طاعون تکلیف جهان را متفاوت کرد، کرونا نیز به عنوان معیار و شاخصی بسیار تعیین‌کننده، قدرت مدیریت کشورها را در ایام کرونا و پسا کرونا نشان می‌دهد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، سعید نمکی در بیست و پنجمین آیین پویش ره سلامت افزود: ایران تحریم شده نیز دست‌هایش را در بدترین شرایط، مظلومانه بسته بودند و به دروغ می‌گفتند که ما برای دارو و تجهیزات پزشکی محدودیتی قائل نیستیم. همه این موارد را یادداشت کردم و زمانیکه خواندید خواهید دید که ما چه روزهای مظلومانه‌ای را سپری کردیم.

نمکی ادامه داد: این ایام به مراتب سخت‌تر از روزهای دفاع مقدس بود. ما در روزهای دفاع مقدس ته خزانه‌ای، گردش مالی و فروش نفتی داشتیم اما در این ایام با خزانه‌ای تهی مواجه بودیم. ما در روزهای جنگ می‌توانسیتم چیزهایی را منتقل کنیم، اما در اینجا آنقدر هوشمندانه ما را قفل کرده بودند که یک ماسک، یک گان نمی‌شد جابه‌جا کرد.

وی گفت: از پیک چهارم ویروس انگلیسی غافل نباشید. آنهایی که اهل مطالعه‌اند بروند و بخوانند که این ویروس چگونه دنیا را به زانو درآورد. در هفته اول پراقتدارترین کشورها از نظر زیرساختی و اقتصادی، دست‌هایشان را بالا بردند.

وی ادامه داد: در عین حال مرگ‌های ما نسبت به جمعیت بستری نصف پیک سوم شد. یعنی ویروسی که قدرت سرایت به شدت بالاتر و قدرت کشندگی هم به مراتب بالاتر بود، نصف پیک قبلی برایمان مرگ‌آفرینی کرد که همه اینها لحظه به لحظه عنایت پروردگار را دارد. ضمن اینکه مدیریت خوبی اعمال شد.

نمکی ادامه داد: خوشبختانه واکسیناسیون جمعیت ۷۵ سال را آغاز کردیم و اواخر هفته روی ۷۰ سال رفته و بعد روی ۶۵ سال و ۶۰ سال می‌آییم. تا پایان خرداد ماه و اوایل تیر ماه ان‌شاءالله جمعیت بالای ۶۰ سال کشور را واکسینه می‌کنیم. در کنار آن بیماران صعب‌العلاج و سرطانی را هم واکسینه می‌کنیم.

وی گفت: ۸۷ درصد از مرگ‌های کرونا در این گروه اتفاق می‌افتد؛ یعنی افراد بالای ۶۰ سال و افراد مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای و خاص. ان‌شاءالله طبق سند ملی واکسیناسیون پیش می‌رویم. داریم به سمت واکسیناسیون روزانه ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تا می‌رویم. سه چهار محموله هم در این هفته دریافت می‌کنیم.

نمکی گفت: از خرداد ماه هم واکسن‌های ملی‌مان می‌آید و افتخار جدیدی برای کشور ثبت خواهد شد. وقتی از تولید داخلی واکسن کرونا حرف می‌زدیم، برخی ما را مسخره می‌کردند و می‌گفتند این خالی‌بندی است و می‌خواهد کاندید ریاست‌جمهوری شود، اما دیدند که افتخار ما کسوت سربازی برای جمهوری اسلامی است و اگر در این راه خدا عزت دهد و سرباز لایقی باشم، بزرگترین افتخار ماست.

وزیر بهداشت گفت: تا قبل از پایان ۱۴۰۰ جمهوری اسلامی ایران جزو اولین کشورهایی خواهد بود که واکسیناسیونش را کامل خواهد کرد و آن زمان با دل راحت می‌گوییم که نماز جمعه و مراسمات برگزار شود و کسب و کار مردم رونق پیدا کند./ایسنا

ارسال نظر

تازه ها