کد خبر 107734

پیش بینی می‌شود ظرفیت تولید میعانات گازی در کشور تا پایان سال جاری به ۱.۳ میلیون بشکه می‌رسد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، میعانات گازی به عنوان یکی از تولیدات جانبی در پالایشگاه های گاز کشور به شمار می روند. این محصولات که به عنوان خوراک در صنایع پالایشی و پتروشیمی به شمار می روند ارزش بالایی دارند.

در حال حاضر در ایران با احتساب منابع عرضه شده در پالایشگاه‌های گاز، روزانه در حدود ۵۵۰ هزار بشکه میعانات گازی تولید و عرضه می‌شود که بخش عمده‌ای از آنها مستقیما صادر و باعث ارزآوری شده که پیش بینی می‌شود تا پایان سال ۱۴۰۰ ظرفیت تولید میعانات گازی در کشور به ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه افزایش پیدا کند.

در ادامه آمده: این محصول یکی از میعانات غنی و گرانقیمتی است که با استفاده از تکنولوژی مدرن و روز دنیا جداسازی شده و برای تولید بنزین و سوخت "های‌تک" کاربرد و استفاده دارد.

با بهره برداری از طرح های جدید پالایشی و تفکیک اتان در کشور، تولید این محصولات با کیفیت بالاتری محقق می شود.

در واقع گاز طبیعی که از مخازن گازی استحصال می‌شود عمدتاً حاوی حجم قابل ملاحظه‌ای میعانات گازی یا هیدروکربنهای مایع است که عمدتاً از پنتان و هیدروکربن های سنگینتر مانند سی۵پلاس تشکیل شده وبه شیوه‌های مختلف قادر به تبدیل به نفت سفید، بنزین، سوخت جت و... هستند.

البته میعانات گازی تولیدی پالایش پارسیان سپهر بدلیل نداشتن اکسید گوگرد و مرکاپتان، و همچنین پایین بودن مقدار آب  و جداسازی گوگرد از آن نه تنها جزو شفاف‌ترین محصولات در این حوزه است بلکه به همین دلیل با جلوگیری از تولید آلاینده‌ها دارای ارزشهای زیست محیطی نیز می‌باشد.

به گزارش ایرنا، میعانات گازی به عنوان محصولی ارزشمند به شمار می رود. ایران با توجه به پایین بودن آلایندگی آن در مقایسه با نفت خام، در سال های گذشته، طرح پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس را در دستور کار قرار داد و به واسطه آن توانست در تولید بنزین کشور خودکفا شود.

یکی دیگر از راه های کسب درآمداز میعانات گازی صادرات آن است که به دلیل دستری ایران در جنوب به آبهای آزاد این اقدام نیز انجام می شود./ایرنا

 

ارسال نظر

تازه ها