کد خبر 107483

دبیرکل سازمان ملل متحد در یک کنفرانس اقلیمی، گفت: ما دیگر نمی توانیم زیرساخت سوخت فسیلی بزرگ را در هیچ نقطه ای تامین مالی کنیم. بانک ها فاینانس پروژه‌های پاک را جایگزین زیرساخت سوخت فسیلی کنند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد،  آنتونیو گوترش ضمن تمجید از اقتصادهای بزرگی که اهداف کربن خنثی شدن را تعیین کرده اند، تاکید کرد تحت تعهدات جاری جهان همچنان به سوی افزایش دمای ۲.۴ درجه ای فاجعه آمیز تا پایان قرن معاصر پیش می رود.

وی در سخنرانی خود در نشست گفت و گوی اقلیمی پترزبرگ ۲۰۲۱ گفت: ما دیگر نمی توانیم زیرساخت سوخت فسیلی بزرگ را در هیچ نقطه ای تامین مالی کنیم. چنین سرمایه گذاریهایی وضعیت نامساعد ما را وخیمتر می کنند و حتی مقرون به صرفه هم نیستند.

دبیرکل سازمان ملل گفت: سوختهای فسیلی در حال حاضر گرانتر از پروژه‌های تجدیدپذیر هستند. بنابراین لازم است سهامداران بانکهای توسعه چند ملیتی و موسسات مالی توسعه با مدیریت این بانکها در زمینه تامین مالی پروژه‌های کم کربن و منعطف در برابر تغییرات اقلیمی همکاری کنند. وی همچنین خواستار تعیین قیمتی برای انتشار کربن شد.

در این بین، بانک مک کواری استرالیا روز جمعه اعلام کرد سهام باقی مانده در بخش زغال سنگ و میزان وام دهی به این صنعت را کاهش داده است و انتظار دارد تا سال ۲۰۲۴ هیچ ارتباطی با این صنعت نداشته باشد.

دویچه بانک هم سال گذشته اعلام کرد به فاینانس پروژه‌های جدید نفت و گاز در بخش ماسه های نفتی و منطقه قطب شمال بلافاصله پایان می دهد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، در آمریکا گلدمن ساکس در دسامبر سال ۲۰۱۹ اعلام کرد که حاضر به فاینانس پروژه‌های جدید معدنکاری نخواهد شد. ولز فارگو و جی پی مورگان هم اعلام کردند فاینانس پروژه‌های نفت و گاز در قطب شمال را متوقف می کنند./ایسنا

ارسال نظر

تازه ها