کد خبر 107043

پرداخت وام ۴۵۰ میلیون تومانی ساخت مسکن در حالی از سوی بانک مسکن به شعب ابلاغ شده که نرخ سود آن همچنان ۱۸ درصد است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، بانک مسکن در حالی وام ۴۵۰ میلیونی ساخت مسکن را به شعب خود ابلاغ کرد که نرخ سود این تسهیلات همچنان ۱۸ درصد است. این تسهیلات که به گفته اکثر سازندگان مسکن می تواند بخش مسکن و تولید را رونق دهد موجب ترغیب انبوه سازان نیز خواهد شد.

پورحاجت دبیر کانون انبوه سازان مسکن با اشاره به اینکه تسهیلات ساخت مسکن تا سقف ۴۵۰ میلیون تومان می تواند ترغیب بیشتری در میان سازندگان برای تولید مسکن ایجاد کند اما نرخ سود آن باید کاهش یابد.

او معتقد است که با تقویت بخش عرضه و تولید و برداشته شدن موانع از پیش روی سازندگان، قطعا بخش تولید مسکن می تواند رونق بگیرد. این رونق هم به نفع تولید و هم به نفع بخش تقاضا خواهد بود. اما باز هم معتقد هستیم که نرخ سود این تسهیلات باید کاهش یابد.

مسئولان ارشد بانک مسکن با اشاره به این‌که نرخ سود وام جدید ساخت مسکن ۱۸ درصد است در خصوص انتقاد انبوه‌سازان به مسئله رسوب حساب برای دریافت این وام معتقد هستند که یکی از شرایط دریافت وام مسکن این است که گردش مالی انبوه‌سازان بایستی در حساب آنها نزد بانک مسکن باشد که در این حساب ۱۰ درصد موجود است. این به معنای مسدود شدن حساب سپرده انبوه‌سازان برای دریافت وام مذکور نیست.

چندی پیش علمداری عضو هیئت مدیره بانک مسکن درباره احتمال کاهش نرخ سود وام ۴۵۰ میلیون تومانی ساخت مسکن گفت: در بانک‌های دولتی کل پرداخت تسهیلات از طریق سپرده‌های مردمی صورت می‌گیرد؛ نرخ تمام شده سپرده‌ها برای ما بر اساس منابعی که مردم سپرده‌گذاری می‌کنند الان بیشتر از نرخ ۱۸ درصدی است.

عضو هیئت مدیره بانک مسکن ادامه داد: اما با توجه به این‌که مصوبه شورای پول و اعتبار ۱۸ درصد است ما هم آنرا رعایت می‌کنیم. مگر این‌که نرخ سود سپرده‌ها و نرخ تمام شده پول کاهش یابد و ما بتوانیم نرخ سود وام ساخت مسکن را کاهش دهیم. یا این‌که از طریق اختصاص یارانه از سوی دولت به بخش مسکن نیز می‌توان نرخ سود را کاهش داد.

شایان مدیر عامل بانک مسکن نیز با اشاره به اینکه در تهران و کلانشهرها وام ساخت مسکن تا سقف ۴۵۰ میلیون تومان افزایش یافت، گفت: پیش تر نیز وام نوسازی بافت فرسوده به ۳۰۰ میلیون تومان افزایش یافته است. افزایش وام ساخت با روش‌های صنعتی سازی برای آن دسته از انبوه‌سازانی است که در بانک حساب سپرده دارند.

مدیرعامل بانک تخصصی بخش مسکن بیان کرد: این وام در شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۴۰۰ میلیون و در سایر شهرها ۳۰۰ میلیون تومان پرداخت می‌شود./بازار

ارسال نظر

تازه ها