کد خبر 106814

به دنبال اعتراض بازنشستگان تامین اجتماعی به فرمول افزایش و همسان‌سازی حقوق، حقوق این دسته از بازنشستگان بر اساس احکام جدید واریز می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، اصلاحات در فرمول افزایش و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان ۱۱ اردیبهشت، یعنی کمتر از یک هفته دیگر اعلام خواهد شد.
 
 
این فرمول چه مقدار به افزایش حقوق‌ها می‌انجامد؟
 
حسن صادقی، رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری گفته است: سال گذشته به‌خاطر اشتباه انسانی فرآیند کار همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی دچار انحراف شده و نارضایتی بازنشستگان را به‌دنبال داشت، پس از ورود رئیس سازمان تامین اجتماعی که بر توافقات ابتدایی تسلط کافی داشتند، مشخص شد حق با ما است و اشتباهی در محاسبات رخ داده است؛ بنابراین دستور بررسی مجدد و اصلاح فرمول داده شد که قرار است این اصلاحات تا ۱۱ اردیبهشت‌ منعکس شود که پس از آن بازنشستگان نسبت به گذشته رضایتمندتر خواهند شد و به اعتراضات اکثریت در این فرمول جدید توجه شده است.
 
متناسب‌سازی با توجه به جامعه گسترده بازنشستگان نمی‌تواند بدون ناراضی باشد، اما این فرمول رضایت نسبی اکثریت را جلب خواهد کرد.
 
دو کار اشتباه در فرمول گذشته اتفاق افتاده بود که در بازنگری مورد اصلاح قرار گرفت.
 
متناسب‌سازی براساس پایه حقوق تیر محاسبه شده بود که باید براساس حقوق اسفند محاسبه می شده که این اتفاق در اصلاح مدنظر قرار گرفت.
 
همچنین متناسب‌سازی تکمیلی اعمال نشده بود و به جای فرمول اقناعی، فرمول انحرافی جایگزین شده بود که اعتراضات را به‌دنبال داشت که فرمول به‌دست‌آمده جامع‌تر است و تا حدود نظر ۸۰ تا ۹۰ درصد بازنشستگان تامین اجتماعی را تامین می‌کند. البته نمی‌توان در این رابطه اظهارنظر قطعی کرد تا زمانی که احکام صادر و اجرایی شود و پس از آن میزان رضایت‌مندی ارزیابی شود.
نمی‌توان رقم ثابتی را برای افزایش حقوق بازنشستگان با فرمول جدید عنوان کرد، اما به‌طور مثال بازنشستگانی که حدود ۲.۲۰۰.۰۰۰ تومان حقوق بازنشستگی داشتند به ۳.۹۰۰.۰۰۰ تا چهار میلیون و کسانی که دو میلیون و ۸۰۰ حقوق داشتند تا چهار و دویست افزایش حقوق خواهند داشت.
 
این افزایش حقوق‌ها شاید در کوتاه‌مدت به نفع بازنشستگان باشد، اما در بلندمدت می‌تواند مشکلاتی را برای صندوق‌های بیمه‌ای ایجاد کرده و بعد حداقل‌های حقوق کارگری را نیز به خطر بیندازد.
 
مبلغ واقعی کارت اعتباری سهام عدالت چقدر است؟
 
موارد اصلاح شده و مورد توافق کانون عالی بازنشستگان به شرح زیر است:‌
 
۱. مقرر شد اعمال ماده ۹۶ (افزایش سنواتی) براساس مبلغ مستمری حقوق اسفند ۱۳۹۹ برای کلیه مستمری بگیران صورت پذیرد.
 
۲. علاوه بر اعمال ماده ۹۶ جهت افزایش حقوق سایر سطوح، ضریب ترمیمی درخصوص متناسب‌سازی حقوق افرادی که در سال‌های گذشته ضریب زمان برقراری مستمری آنان به نسبت حداقل حقوق مصوب شورای عالی کار افت و کاهش داشته است، (با جبران ۷۵% از نسبت از دست رفته) اعمال می‌شود.
 
۳. با توجه به انتظارات و مطالبه همه سطوح مستمری بگیر از سازمان تامین اجتماعی و شرایط سخت اقتصادی بازنشستگان مقرر شد، پس از اعمال ماده ۹۶ و اجرای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان در سال ۱۴۰۰ و افزایش مزایای جانبی، افزایش دریافتی هیچ بازنشسته‌ای نسبت به دریافتی اسفند ۱۳۹۹ کمتر از ۵۰ درصد نباشد.
 
فرمول جدید که در حال تست بر روی احکام سطوح مختلف دریافتی است، ظرف دو روز آینده به صورت آزمایشی به اجرا درآمده و طی حداکثر ۱۴ روز آینده احکام جدید صادر شده و مابه‌التفاوت حکم، درپرداخت حقوق اردیبهشت لحاظ می‌شود./خبرگزاری صداوسیما

 

ارسال نظر

تازه ها