کد خبر 106715

همان گونه که وزیر سابق خزانه داری آمریکا هشدار داده بود، حالا نه تنها تحریم‌های آمریکا روز به روز در حال کم اثرتر شدن هستند، بلکه رویکرد کشورها برای مقابله با آنها در حال پایین کشیدن سلطه اقتصادی آمریکا در جهان است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از جک لو، وزیر سابق خزانه داری آمریکا در سال 2016 می گوید که طی چند ده سال دولت آمریکا تلاش کرده است تا به صورت موثر بتواند از ظرفیت تحریم خود استفاده کند.

وی در عین حال هشدار می دهد که استفاده بیش از حد از ابزار تحریم می تواند جایگاه برتر آمریکا در اقتصاد جهانی را تحت الشعاع قرار داده و اثرگذاری تحریم ها را هم کاهش دهد. می توان گفت که البته با روی کار آمدن دونالد ترامپ طی حدود یک سال بعد این هشدار به کلی از سیاست خارجی آمریکا خارج شد؛ چراکه دولت جدید آمریکا از ابزار تحریم علیه چین، ایران، روسیه و ونزوئلا و البته برخی دیگر از کشورها به صورت گسترده استفاده کرد. 

آدام اسمیت، کارشناس موسسه حقوقی گیبسون دان، می گوید: در زمان دولت ترامپ شاهد افزایش قابل توجه تحریم های آمریکا علیه کشورهای مختلف بودیم. درواقع در 4 سال حضور ترامپ در کاخ سفید، اوفک یا همان دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا که مسئول اعمال تحریم های خارجی آمریکاست، دو برابر تحریم های بیشتری را نسبت به دوران ریاست جمهوری بوش پسر و باراک اوباما اعمال کرده است.

آنهایی هم که فکر می کردند با روی کار آمدن جو بایدن این سیاست آمریکا تغییر می کند، خیلی زود فهمیدند که اشتباه کردند. اگرچه دولت بایدن به سمت احیای برجام با ایران آمده و در حال مذاکره برای پایان دادن به فشار حداکثری است، اما طی چند ماهی که سکان قدرت در آمریکا را به دست گرفته، چندین تحریم جدید علیه کشورهای مختلف اعمال کرده است. به عنوان مثال به بهانه دخالت در انتخابات، حملات سایبری و دیگر مسائل در روز 15 آوریل دولت آمریکا تحریم های گسترده ای را علیه روسیه اعمال کرد. یک ماه قبل از آن هم برخی مقامات چینی از سوی دولت آمریکا تحریم شدند. 

به طور کلی از زمانی که دولت بایدن آغاز به کار کرده، نه تنها چین و روسیه بلکه برخی دیگر از کشورها از جمله میانمار شاهد اعمال تحریم از سوی کاخ سفید بوده اند. این گونه رویکردها نشان می دهد که درواقع تحریم و استفاده از آن به ابزار اصلی آمریکا در سیاست خارجی این کشور بدل شده است. دلیل این مسئله این است که دخالت نظامی برای آمریکا هم خطرناک شده و هم سخت به نظر می رسد و جایی که نمی تواند از طریق فشار سیاسی به اهداف خود برسد، برای تغییر رفتار کشورها به سمت اعمال تحریم ها روی می آورد. نه تنها رویکرد آمریکا در اعمال تحریم گسترش یافته، بلکه گستره آنها نیز بزرگتر شده و هم اکنون آمریکا انواع و اقسام تحریم ها را علیه کشورها اعمال می کند. 

کار دولت بایدن در اعمال تحریم به اینجا ختم نشده و انتظار می رود دولت وی با استفاده از قانون مگنیتسکی برای اعمال تحریم علیه دیگر مقامات کشورها اقدام کند. البته در این مسیر دولت بایدن تنها نیست و کشورهایی نظیر انگلیس هم در این مسیر با آمریکا همگام شده است.

آمریکا البته به این مسئله نیاز دارد؛ چراکه در حالی که زمانی فقط کشورهای کوچکی مثل کوبا و کره شمالی را تحریم می کرد، حالا دست به تحریم کشورهای بزرگ ترین نظیر چین و روسیه می زند. بزرگ تر شدن کشورهای تحت تحریم می تواند باعث شود که آن کشورها هم دست به اقدام علیه آمریکا زده و به این کشور آسیب بزند. به عنوان مثال تحریم چین ممکن است باعث شود، این کشور به سمت تلافی و اقدام متقابل با آمریکا روی بیاورد. 

چین در پاسخ به تحریم های موسوم به شین جیانگ، دست به تحریم متقابل مقامات اروپایی، سیاست مداران این اتحادیه و یک اندیشکده زد. درواقع بزرگ بودن اقتصاد کشورهایی که تحریم می شوند بدان معناست که آنها هم می توانند در اقدامی تلافی جویانه به کشور تحریم کننده آسیب بزنند.

در بلندمدت هم اثر تحریم ها بر این کشورها نیز کاهش خواهد یافت. درواقع هر چقدر کشور تحریم شده بزرگ تر باشد، آنها به دنبال کاهش وابستگی به اقتصاد با فناوری آمریکا خواهند رفت و نهایتا باعث خواهند شد که اهرم فشار اقتصادی آمریکا ضعیف تر شده و اثر تحریم ها هم کاهش یابد.

نخستین تحریم های اعمال شده در جهان مربوط به 432 سال قبل از میلاد مسیح است که در آن زمان یونانی ها حکومت نگارا را تحریم کردند. شکل گیری فضای جدید تحریم ها هم از زمان به وجود آمدن جامعه ملل پیش از سازمان ملل شکل گرفته است که سازمان ملل هم پس از به وجود آمدن دست به تحریم برخی طرف ها از جمله صدام حسین و یا دولت رودزیا زد. 

اوفک (کارگروه تحریم و مقابله با پولشویی در خزانه داری آمریکا) در سال 1950 و با هدف بلوکه کردن دارایی های دولت های دانمارک و نروژ در آمریکا با هدف  جلوگیری از تصاحب آنها توسط نازی ها پدید آمد. در دوران جنگ سرد هم کنگره به رئیس جمهور آمریکا قدرت بیشتری برای اعمال تحریم داد و در این مسیر کوبا یکی از اصلی ترین اهداف بود. 

در دهه 1990 میلادی هم به بهانه فعالیت های هسته ای ایران تحریم هایی نیز علیه کشورمان اعمال شد اما جدی ترین رویکرد آمریکا در اعمال تحریم پس از حادثه 11 سپتامبر اتفاق افتاد. پس از این حادثه تروریستی قانون پاتریوت در آمریکا به تصویب رسید و دور تازه ای از اعمال تحریم های هوشمند توسط این کشور از طریق محدود کردن دسترسی آنها به منابع مالی آغاز شد. 

بنجامین کوتز، تاریخ نگار معاصر طی گزارشی که سال گذشته منتشر شد،گفت: تغییرات اعمال شده باعث شده که قدرت تحریم ها نسبت به گذشته به شدت افزایش یابد.

تحریم ها شمشیر دولبه

در سال 2010 آمریکا با اعمال تحریم های ثانویه پا را فراتر گذاشت و نه تنها طرف های مخالف خود را تهدید کرد، بلکه تهدید کرد همه کسانی که با آنها مراوده مالی داشته باشد را تحریم می کند. در این مسیر اعمال این نوع تحریم علیه ایران بسیار مشهود بود. 

طی 10 سال گذشته دو رویکرد مهم هم در سیاست تحریمی آمریکا رخ داد؛ یکی تحریم روسیه در سال 2014 و به خاطر الحاق شبه جزیره کریمه بود؛ چراکه از نظر اقتصادی روس ها دو برابر هر کشوری بودند که آمریکا تا آن زمان تحریم کرده بود. رویکرد دوم هم مربوط به گسترده شدن لیست تحریم های آمریکا بود به گونه ای که دولت ترامپ حتی ترکیه که یک متحد آمریکا در ناتو بود را هم تحریم کرد و درواقع در این مسیر از هیچ دیوانگی روی برنگرداند. البته دولت آمریکا نه تنها طی سال های گذشته به سمت تحریم کشورهای بزرگ تر رفته، بلکه فشار را بر شرکت ها و بانک ها برای تبعیت از تحریم ها افزایش داده است. 

کوتز می گوید: برخلاف تحریم های متداول که با بلوکه کردن دارایی ها و تعاملات مالی انجام می شد، در قالب تحریم های جدید اشخاص حقیقی مامور اعمال تحریم ها می شدند، به گونه ای که هزینه اعمال تحریم ها به خصوص برای بانک ها بسیار افزایش یافته است. 

مدیرعامل یکی از بانک های بزرگ بین المللی می گوید: پس از آنکه به خاطر عدم رعایت تحریم های آمریکا محکوم شده و  جریمه سنگینی پرداخته، تاکنون میلیاردها دلار هزینه کرده است تا با استخدام افراد و استفاده از فناوری های جدید از تکرار آن جلوگیری کند. اگرچه این پول بسیار زیادی است اما جریمه های اعمال شده از سوی آمریکا بسیار سنگین تر است. 

تا همین چند سال پیش اگر تحریم ها فقط یک مسئله دولتی بود اما حالا می تواند برای ناقضان آنها میلیاردها دلار جریمه در پی داشته باشد؛ به عنوان مثال در سال 2014 بانک BNP پاریباس فرانسه به خاطر نقض تحریم های آمریکا مجبور شد 8.9 میلیارد دلار به آمریکا جریمه بپردازد. 

حالا اگر این تحریم ها موثر بودند، تلاش ها برای اعمال آنها تا حدودی توجیه پذیر بود، در مورد ایران باید گفت که اعمال فشارهای سنگین علیه ایران نه تنها حکومت آن را سرنگون نکرده و فعالیت های هسته ای آن را متوقف نکرده است، بلکه ایرانی ها هم اکنون میزان غنی سازی اورانیوم خود را نسبت به ماه های نخست روی کار آمدن ترامپ افزایش داده اند.

از طرف دیگر تحریم ها باعث می شود که کشورها به سوی اجرای سیاست های مقابله ای روی بیاورند؛به عنوان مثال اتحادیه اروپا برای حمایت از شرکت های اروپایی در برابر تحریم های آمریکا علیه ایران دست به اجرای قانون مسدودسازی زد. اجرای این قانون توسط اتحادیه اروپا به دهه 1990 بازمی گردد و هم اکنون با استناد به این قانون برخی مشتریان ایرانی بانک مترو انگلیس به خاطر بسته شدن حساب شان از این بانک شکایت کردند و مدعی هستند که این بانک قانون مسدودسازی را نقض کرده است. 

چین هم به سمت اجرای قانون مشابهی روی آورده است. البته نتیجه شکایت ایرانی ها از بانک انگلیسی می تواند برای شرکت های اروپایی که در ایران فعالیت می کنند یا می خواهند فعالیت کنند بسیار سرنوشت ساز باشد. بخش دیگری از اقدامات قانونی کشورها علیه تحریم های آمریکا به اعلام دعاوی قضایی بازمی گردد، به گونه ای که طرف های حقیقی و حقوقی از جمله برخی ایرانی ها تلاش می کنند با شکایت در دادگاه روند اعمال تحریم ها را به چالش بکشند. 

البته این اقدامات در برخی موارد هم موثر بوده است؛ به عنوان مثال سال گذشته میلادی دادگاهی در آمریکا حکم به توقف تحریم شرکت تیک تاک چین توسط دولت ترامپ داد و اتفاق مشابهی که در مورد تحریم شرکت شیائومی رخ داد. 

اصلی ترین تهدید بلندمدت علیه تحریم ها این است که طرف های تحریم شده به سمت دور زدن آنها می روند که از جمله راه های دور زدن این تحریم ها روی آوردن به بازار سیاه، ایجاد شرکت های پوششی، فراهم کردن اسناد جعلی و دیگر ابزارها است. در همین رابطه ترکیه و دبی یکی از اصلی ترین بسترها برای ایران در راستای دور زدن تحریم های آمریکا بوده است. 

نکته مهم تر اینکه کشورهایی که از سوی آمریکا تحریم می شوند در کنار کشورهایی که می خواهند به تعامل تجاری با کشورهای تحریم شده ادامه دهند، تلاش می کنند تا از نظر اقتصادی خود را از کشورهای تحریم کننده به خصوص آمریکا جدا کنند. به عنوان مثال چین تلاش کرده است تا از طریق افزایش سرمایه گذاری در حوزه تولید تراشه های الکترونیکی با تحریم های آمریکا در این زمینه مقابله کند.

این کشور همچنین با بین المللی کردن یوآن در صدد است تا وابستگی خود به دلار و بانک های آمریکایی را پایین بیاورد. در این مسیر چینی ها در حال بهره بردن از رویکرد دیجیتالی شدن هستند و بانک مرکزی این کشور نخستین بار در جهان در حال عرضه یوآن دیجیتال است که این مسئله ممکن است به بسیاری از کشورهای آسیایی تسری پیدا کند. 

چینی ها همچنین نسخه بومی سوئیفت را با نام CIPS را ایجاد کرده که مبادلات بین المللی را به یوآن مدیریت می کند. اروپا هم در این مسیر به سمت تقویت یورو در بازار جهانی است و می خواهد استفاده از این ارز را در معاملات نفتی گسترش دهد. روسیه هم تلاش کرده با گذشت 7 سال از تحریم های آمریکا تا آنجا که می تواند وابستگی خود را به سرمایه گذاری خارجی کاهش دهد. 

البته اتحادیه اروپا در زمینه ایجاد یک مکانیزم مبادله کالا به کالا برای کمک به شرکت های اروپایی در دور زدن تحریم های آمریکا فعلا شکست خورده است و تلاش های چین برای بین المللی کردن یوآن در پرداخت های بین مرزی هم باعث شده تا تنها شاهد رسیدن سهم یوآن از کل مبادلات بین المللی به رقم 2.4 درصد باشیم و این در حالی است که سهم دلار در این زمینه 38 درصد است. 

در حال حاضر میزان اجرای تحریم های آمریکا درواقع بستگی به سیاست های کاخ سفید دارد، به گونه ای که بایدن هم اکنون از تصمیم کاخ سفید برای کاهش فشار علیه ایران سخن می گوید. 

امیل دال، کارشناس اندیشکده رویال یونایتد، می گوید: به نظر می رسد که بایدن به شدت تلاش می کند تا بیش از دولت ترامپ به سمت اعمال سیاست های دیپلماتیک همگام با تحریم ها برود. 

البته ممکن است رویکرد چین نسبت به تحریم های آمریکا نسبت به گذشته شدیدتر شود؛ چراکه این کشور هم اکنون خیلی سریع تر دست به اقدامات تلافی جویان علیه آمریکا می زند، به گونه ای که چین اخیرا برخی شرکت های آمریکایی را تحریم کرده است و یا به صورت غیررسمی واردات ذغال سنگ از استرالیات را تحت تحریم قرار داده است. 

به طور کلی چین همچنان به تلاش خود برای تبدیل کردن تهدیدهای تحریم های غرب به فرصت ادامه خواهد داد؛ به عنوان مثال چین توانسته شکاف ایجادشده به خاطر تحریم های آمریکا را در ایران و ونزوئلا پر کند، به گونه ای که این کشور اخیرا توافق نامه ای را برای ایجاد کردن فضای 400 میلیارد دلار سرمایه گذاری در بخش های مختلف ایران بسته است. این مسئله باعث شده است که فضای بین الملل برای اعمال تحریم های یک جانبه دیگر آن گونه که در گذشته بود فراهم نباشد. 

اگرچه ممکن است دست چین هنوز برای مقابله با تحریم های آمریکا خیلی باز نباشد، اما رو به گسترش است و این کشور در تقابل با دلار و کاهش وابستگی به نظام مالی آمریکا تنها نیست.  

در آخر باید گفت که هشدار آقای لو که گفته بود، ابزار تحریم که قرار بود قوی ترین روش برای اعمال قدرت آمریکا باشد، حالا به شکلی نابودکننده در حال از بین بردن سلطه اقتصادی آمریکاست، در حال محقق شدن است. 

 

ارسال نظر

تازه ها