کد خبر 106534

بر اساس آمار، در سال 99 میزان تولید برق نیروگاه‌های سیکل‌ترکیبی کشور ۲۰ درصد افزایش یافت و به حدود ۱۵۸ میلیون مگاوات ساعت رسید.

به گزارش بااقتصاد، به نقل از پایگاه خبری برق حرارتی، نگاهی به آمار تولید نیروگاه‌های حرارتی کشور حاکی از آن است که در سال ۹۹ با افزوده شدن بخش بخار نیروگاه‌های پرند، عسلویه، ارومیه، فردوسی، شیروان، سبلان و کاسپین شاهد "جهش تولید" نیروگاه‌های سیکل‌ترکیبی به عنوان واحدهای تولیدکننده برق دوست‌دار محیط زیست هستیم.

تبدیل نیروگاه‌های گازی به سیکل‌ترکیبی از کارآمدترین روش‌های بهبود بازده نیروگاه‌های حرارتی کشور به شمار می‌آید که نه‌تنها برای صنعت برق، بلکه برای محیط‌زیست و صرفه‌جویی در مصرف سوخت نیز بسیار موثر است و در سال‌های آینده شاهد تاثیرات گسترده آن خواهیم بود.

با قرار دادن یک توربین بخار ۱۶۰ مگاواتی در امتداد دو توربین گازی ۱۵۹ مگاواتی و تشکیل یک بلوک کامل سیکل‌ترکیبی، بدون نیاز به مصرف سوخت اضافی و از محل حرارت بازیافت‌شده در سیکل نخست تولید برق، بازده نیروگاه از حدود ۳۴ درصد به نزدیک ۵۰ درصد افزایش خواهد یافت.

در سال گذشته ۳۴۳ میلیون مگاوات ساعت انرژی در همه نیروگاه‌های کشور (حرارتی، برق‌آبی، اتمی و تجدیدپذیر) تولید شده است که سهم نیروگاه‌های حرارتی (بخاری، گازی، سیکل‌ترکیبی) از این رقم بیش از ۳۱۴ میلیون مگاوات ساعت بوده است.

سال گذشته حدود ۹۲ درصد برق مورد نیاز کشور توسط نیروگاه‌های حرارتی تامین شده است،  میزان تولید این واحدها نسبت به سال گذشته بیش از ۹ درصد افزایش یافته است.

گفتنی است؛ ۳۱ فروردین‌ماه امسال مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی ایران گفت: ۶۹ هزار مگاوات ظرفیت واحدهای نیروگاهی برق حرارتی تا نیمه خردادماه و بعد از پایان تعمیرات وارد مدار خواهدشد.​

 

ارسال نظر

تازه ها