کد خبر 106379

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس خبر داد:

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با نقل قول از علی اکبر صالحی، خبر داد که کابل‌های سایت نطنز وصل شده است و غنی‌سازی در این مرکز ادامه دارد.

به گزارش بااقتصاد، ابوالفضل عمویی، در تشریح نشست روز سه شنبه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به خبرنگاران گفت: جلسه فوق العاده کمیسیون با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی با موضوع بررسی خرابکاری در سایت هسته ای نطنز برگزار شد. در این نشست آقای ابراهیم عزیزی، ریاست هیات اعزامی کمیسیون امنیت ملی به سایت شهید احمدی روشن نطنز پس از حادثه ۲۲ فروردین ماه، گزارش بازدید هیات اعزامی و  پیشنهادهای این هیات برای اصلاح شرایط را ارائه کرد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: « علی اکبر صالحی» رییس سازمان انرژی اتمی هم در این جلسه توضیحاتی درباره آسیب وارد شده به کابل های انتقال برق سایت نطنز در اثر خرابکاری توسط «رضا کریمی»  ارایه کرد.  

عمویی با اشاره به سخنان صالحی مبنی بر اینکه کابلهایی که در این حادثه دچار اختلال شده بودند، به سرعت تعویض شده و در حال حاضر برق اصلی مرکز غنی سازی نطنز وصل شده است افزود: رییس سازمان انرژی اتمی در این نشست تاکید کردند که به دلیل تدابیر صورت گرفته، غنی سازی در نطنز، هیچ وقت حتی در زمان قطع کابل اصلی برق، متوقف نشده و هم اکنون هم چندین زنجیره سانتریفیوژ در محلی که برق آن دچار آسیب شده بود، دوباره فعال شده است.

وی درباره بخش دیگری از سخنان رییس سازمان انرژی اتمی که تاکید کرده بود هدف دشمن توقف غنی سازی در ایران است که محقق نشده، افزود: صالحی در این نشست تاکید کرد که با اتکا به قانون مجلس ما به سرعت، غنی سازی ۶۰ درصد را برای تامین نیازهای داخلی آغاز کردیم و به دشمنان توانمندی بومی کشور را نشان دادیم.  

سخنگوی کمیسیون انرژی اتمی عنوان کرد: بر اساس گزارش ارایه شده در این جلسه، دشمنان جمهوری اسلامی ایران از جمله رژیم صهونیستی تلاش های مکرری برای خرابکاری صنعتی در برنامه هسته ای ایران داشته اند، که موارد متعددی از آنها با تلاش نیروهای فنی و امنیتی سازمان کشف و خنثی شده است.  

وی اضافه کرد: در ادامه این جلسه، نمایندگان عضو کمیسیون با طرح نظرات خود بر تقویت تدابیر پیشگیرانه حفاظتی در مراکز حساس وابسته به سازمان انرژی اتمی تاکید کردند و خواستار تمرکز در امنیت و حفاظت در سازمان انرژی اتمی شدند.  

عمویی با بیان اینکه اعضای کمیسیون از اقدام به موقع دانشمندان هسته ای کشور در غنی سازی ۶۰ درصد در سایت نطنز تقدیر کردند، خاطرنشان کرد: در این جلسه مقرر شد که با توجه به تحولات جاری در موضوعات سیاست خارجی، علیرغم محدودیت های بهداشتی در مجلس، کمیسیون امنیت ملی در هفته های آینده بنا به اقتضا جلسات فوق العاده برگزار کند./ ایرنا

 

ارسال نظر

تازه ها