کد خبر 106177

مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی‌های کشاورزی باغداران ایران اعلام کرد: تقویت تشکل‌های بخش کشاورزی اصلی‌ترین راهکار کنترل بازار میوه و حذف واسطه‌ها است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، «کمال یداللهی»  با اشاره به لزوم تقویت تشکل های بخش خصوصی، افزود: این مساله از اصلی ترین راهکارهای کنترل بازار میوه و حذف واسطه هاست.

مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی های کشاورزی باغداران با اشاره به تفاوت قیمت میوه و محصولات باغبانی از مزرعه تا بازار، تصریح کرد: متاسفانه این اختلاف قیمت، بسیار چشمگیر است و هر سال نیز تکرار می شود.

یداللهی اضافه کرد: یکی از مهم ترین راهکارها در این زمینه، تقویت تشکل های بخش کشاورزی است، بدین ترتیب بهتر است دولت تسهیلاتی را که آخر هر سال برای تنظیم بازار میوه شب عید، اختصاص می دهد، زمان برداشت محصول در اختیار تشکل ها قرار دهد تا آنها میوه کشاورز را با قیمت مناسبی خریداری و در زمان عرضه نیز آن را با نرخ معقولی به مصرف کننده عرضه کنند.

مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی های کشاورزی باغداران ایران گفت: دولت با تقویت تشکل ها و نظارت دقیق بر کار آنها، می تواند چالش بازار میوه را به راحتی حل کند.

یداللهی با اشاره به اجرای طرح روستا بازار از سوی سازمان مرکزی تعاون روستایی افزود: براین اساس در غرفه هایی که در تمام طول سال در اقصی نقاط کشور ایجاد می شود، محصولات کشاورزی به صورت مستقیم عرضه خواهد شد و واسطه ها از این میان، حذف می شوند.

وی با اشاره به اینکه اجرای این طرح از اواخر سال ۱۳۹۹ شروع شده به کاهش قیمت میوه کمک می کند، افزود: ارگان های دولتی و نظامی در این زمینه به سازمان مرکزی تعاون روستایی کمک کرده اند و اماکنی را که داشتند برای ایجاد غرفه در اختیار تعاون روستایی و تشکل های بخش کشاورزی قرار دادند.

یداللهی با اشاره به خرید توافقی محصولاتی مانند پیازو سیب زمینی نیز گفت: در زمان تولید مازاد این محصولات نیز تشکل ها کنار کشاورزان بودند و به جمع آوری محصولات مازاد آنها کمک کردند بنابراین تقویت تشکل های بخش کشاورزی امری اجتناب ناپذیر است و ما از دولت می خواهیم که به این مساله توجه ویژه ای داشته باشد.

مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی های کشاورزی باغداران ایران درباره تاثیر خشکسالی های سالجاری بر تولید میوه اظهارداشت: با توجه به اینکه اکثر باغات کشور از طریق چاه های کشاورزی آبیاری می شوند امیدوار هستیم که در ادامه کار مشکلی در زمینه افت آب چاه های کشاورزی نداشته باشیم.

یداللهی با اشاره به افزایش سطح زیرکشت باغات کشور و به بار نشستن باغات تازه تاسیس، افزود: تولید میوه در کشور از مصرف سرانه بیشتر است و مشکلی در زمینه تامین آن نداریم.

در هفته های اخیر، قیمت انواع میوه در بازار، رشد قابل توجهی داشته که در این میان، دلالان و واسطه‌گران به عنوان یکی از مقصران اصلی نابسامانی بازار میوه محسوب می شوند.

 

ارسال نظر

تازه ها