کد خبر 105917

سخنگوی گمرک گفت: با وجود محدودیت‌های شدید کرونایی در سال ۹۹، میزان کالاهای عبوری از ایران به هفت میلیون و ۵۳۲ تن رسید.

به گزارش پایگاه خبرى بااقتصاد، سید روح اله لطیفی اظهار داشت: در سال ۹۹، محموله های تجاری عبوری از ایران هفت میلیون و ۵۳۲ تن بود که با توجه به مسدود بودن چند ماهه برخی مرزها نسبت به سال ۹۸، فقط ۶۷ تن یعنی کمتر از ۸۹ صدم درصد کاهش را تجربه کردیم.

وی افزود: گمرکات منطقه ویژه شهید رجایی در استان هرمزگان با سه میلیون و ۳۰۵ هزارتن، بازرگان در استان آذربایجان غربی با ۷۰۳هزار تن، باشماق در استان کردستان با ۶۸۷ هزارتن، سرخس در خراسان رضوی با ۴۵۷ هزارتن، بندر امام (ره) در استان خوزستان با ۴۴۷ هزار تن، بیله سوار در استان اردبیل با ۳۳۷ هزار تن، جلفا در استان آذربایجان شرقی با ۳۱۲ هزار تن، رازی در استان آذربایجان غربی با ۱۸۸ هزار تن، آستارا در استان گیلان با ۱۵۶هزار تن و بندر لنگه در استان هرمزگان با ۱۳۹هزار تن، به ترتیب ۱۰ گمرک اول کشور در رویه ترانزیت بودند که جمعا با  میلیون و ۷۳۱ هزار تن بیش از ۸۹ درصد کل ترانزیت در گمرکات کشور را به خود اختصاص دادند.
لطیفی در خصوص اهمیت ترانزیت برای ایران گفت: موضوع عبور کالای تجاری از کشور علاوه بر افزایش درآمد و اشتغال، آثار مثبت بین المللی، و افزایش قدرت ملی را به  همراه  دارد و باعث افزایش تعاملات منطقه ای و بین المللی نیز می شود، موضوعی که به صراحت در فرمایشات رهبر معظم انقلاب بر آن تاکید شده است و در برنامه های توسعه کشور نیز هدف گذاری ها شده است.
وی افزود: بهره مندی از ظرفیت های جغرافیایی ایران، همگرایی و تعامل با همسایگان ۱۵گانه، و توسعه ترانزیت و حمل و نقل، بارها در تبیین اقتصاد مقاومتی توسط  رهبر معظم انقلاب اشاره شده است و اخیرا نیز  در نوروز ۱۴۰۰ مجدد بر  آن تاکید شده است.
به گفته وی، هدف گذاری برای عملیاتی شدن عبور ۵۰ میلیون تن کالای سایر کشورها از خاک سرزمینی ایران یکی از تاکیدات مقام معظم رهبری بوده است، بنابراین با ترانزیت حدود هفت و نیم میلیون تنی تا افق ترسیم شده راه زیادی در پیش است.
دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک تصریح کرد: همچنین کارشناسان و مسئولان نظام به بهره مندی از ترانزیت، در برنامه پنجم و ششم توسعه کشور نیز به افزایش سالانه ۱۰ درصدی کالاهای عبوری از کشور تاکید شده است که بر اثر تحریم های ظالمانه، فعالیت، برنامه ریزی و اجرای سریع رقبای منطقه ای، سرعت کمتر نسبت به برخی از کشورها در تکمیل زیرساخت ها با وجود کوتاه بودن مسیر نتوانستیم رشد سال های ۹۱ تا ۹۳ را هم داشته باشیم.
وی با اشاره به حجم ترانزیت در سال ۹۲ و ۹۳ گفت: در سال های ابتدایی دهه ۷۰ ترانزیت کشور کمتر از دو میلیون تن بود و در سال ۹۲ به ۱۲ میلیون تن و در سال ۹۳ نیز به ۱۲میلیون و ۳۴۰ هزار تن رسید که با تحریم خطوط کشتیرانی این روند رو به رشد متوقف شد و با تحریم های مالی در سه سال گذشته شرایط  باز هم سخت تر شد.
لطیفی اظهار داشت: اگر از سال ۹۳ رشد ۱۰ درصدی در سال که در  برنامه های پنجم و ششم توسعه آمده، عملیاتی می شد، در سال ۹۹ به ترانزیت ۲۱ میلیون و ۸۰۰ هزارتن کالا می رسیدیم اما دلایل بسیاری مانع از این مهم شد و حتی با این میزان نیز فاصله زیادی داریم.
لطیفی افزود: جدیت همه دستگاه‌ها و قوای سه گانه، برنامه ریزی دقیق، افزایش زیر ساخت ها، تسهیل در تردد، افزایش سرعت عبور و به صرفه کردن مسیرهای عبوری و تنوع خدمات در کنار دیپلماسی فعال اقتصادی و سیاسی می تواند مجددا کشور را در مسیر رشد ترانزیت قرار دهد،هر چند رقبای منطقه ای نیز به دنبال افزایش سهم خود از ترانزیت هستند و نظام سلطه نیز برای ممانعت از موفقیت ایران در تکاپو است.
به گزارش ایرنا، کارنامه تجارت ایران در مجموع ۱۱ ماه سال ۹۹، ۱۳۴ میلیون تن به ارزش ۶۵.۵ میلیارد دلار بوده که سهم صادرات ۱۰۳ میلیون و ۹۰ هزار تن به ارزش ۳۱ میلیارد و ۱۹۸میلیون دلار و سهم واردات ۳۰ میلیون و ۸۱۸ هزار تن کالا به ارزش ۳۴ میلیارد و ۳۲۱ میلیون دلار بود.

 

ارسال نظر

تازه ها