کد خبر 105625

اولیانوف نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین اعلام کرد که یکی از اهداف اصلی روسیه احیای هر چه سریعتر برجام است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، اولیانوف در گفت و گو با شبکه تلویزیونی روسیه۲۴ گفت: عدم وجود پیشرفت در روند احیای برجام تا پایان ماه می آینده (تا ۱۰ خرداد ماه) ادامه همکاری طرف های برجام را دشوار خواهد کرد.

وی افزود: اگر در این عرصه پیشرفتی وجود نداشته باشد، بار دیگر در بازرسی های اژانس بین المللی انرژی اتمی از مراکز ایران با مشکل مواجه خواهیم شد.

در همین حال اولیانوف گفت: پس از روز نخست مذاکرات انتظار برای نتایج مثبت بوجود آمده است.

وی با بیان اینکه ما سرانجام به کلی گویی در مورد اهمیت برجام پایان دادیم، اضافه کرد: این واقعه در نشست (روز سه شنبه) کمیسیون برجام رخ داد و به گروه کارشناسان دستور داده شد و آنها بررسی مسائل درباره لغو تحریم ها در مورد ایران و بازگشت این کشور به اجرای تعهدات هسته ای را آغاز کردند.

نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین گفت: بدیهی است فرصت جدی بوجود آمده است و اقدامات در زمینه برجام کیفیت جدید دارند.  

وی ادامه داد: وظیفه همه مذاکره کنندگان حمایت از این روند است. همه رویدادها در این عرصه بسیار پیچیده خواهد بود و از هم اکنون این مساله واضح است.  

اولیانوف در همین حال معتقد است که امید برای اینکه نتایج مثبت باشد، وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: طرف های ایرانی و آمریکایی در وین اعلام کردند  که برای احیای کامل برجام آمادگی دارند و مناقشه مستقیم (اختلاف) در این زمینه بین آنها وجود ندارد.  

وی افزود: البته مقام های ایرانی با انتقاد شدید از آمریکا سخن می گویند اما اختلاف بین آنها وجود ندارد زیرا با یکدیگر گفت و گو نمی کنند.

مقام روس یاداوری کرد: طرف های ایرانی و آمریکایی بخاطر اینکه تماس مستقیم با یکدیگر ندارند از طریق واسطه ها گفت و گو می کنند. نماینده اتحادیه اروپا نقش اصلی را در تماس بین ایران و آمریکا ایفا می کند اما روسیه نیز همانند هر شرکت کننده دیگر برجام می تواند در این زمینه نقش ایفا کند.

اولیانوف همچنین به برنامه دیدار خود با رابرت ملی نماینده ویژه امریکا در امور ایران اشاره کرد که امروز چهارشنبه در وین انجام می گیرد و گفت: با ملی که سرپرستی هیات آمریکا در گروه کارشناسان را برعهده دارد، گفت و گو می کنم.  

وی موضع مذاکره کنندگان آمریکایی در وین را سنجیده خواند و گفت: آنها برای درک رویدادها (در مورد نشست کمیسیون برجام) تلاش می کنند و به توصیه ها توجه می کنند. به این ترتیب ایرادی در مورد کار کسانی که امروز به امور مربوط به برنامه هسته ای ایران (در وین) می پردازد وجود ندارد.  

نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح مدیران سیاسی و نمایندگان وزارت خارجه کشورهای عضو برجام روز سه شنبه در وین برگزار شد.

دو گروه در سطح کارشناسی پیرامون رفع تحریم‌ها و مسائل هسته‌ای موظف شدند تا گام‌های لازم از سوی تهران و واشنگتن را در خصوص اجرای کامل برجام شناسایی کنند.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها