کد خبر 105595

بانک مرکزی قصد دارد بزودی مجوز واردات کالا با رمزارزهای تولیدشده داخلی را از طریق بانکها و صرافی های مجاز صادر کند. بر همین اساس، بزودی آیین نامه مرتبط در شورای عالی پولشویی تصویب خواهد شد.

به گزارش بااقتصاد، ایران هم به زودی به باشگاه دارندگان رمزپول‌های ملی خواهد پیوست. آنگونه که مقامات بانک مرکزی می‌گویند، قرار است تا آخر فروردین ماه آئین نامه مرتبط با آن را در شورای عالی پولشویی به تصویب برسانند.

ابهام در استفاده مردم از رمزارزها همچنان پابرجاست و دولت ایران نیز هر گونه معامله و خرید و فروش با ارزهای دیجیتال را ممنوع اعلام کرده است؛ اما به موازات بخش تولید رمزارز مجاز دانسته شده و بر اساس هماهنگی‌های صورت گرفته میان وزارتخانه‌های متولی، هم اکنون وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوزهای مرتبط با استخراج ارزهای دیجیتال را صادر کرده است؛ اما این ارزهای تولید شده، به هیچ عنوان اجازه معامله ندارند.

به همین دلیل بانک مرکزی ظرف ماههای گذشته تمامی درگاه‌های پرداخت که عملیات مرتبط با معاملات رمزارز را انجام می‌دادند را مسدود کرده و در عین حال با صرافی‌هایی که این عملیات را انجام می‌دادند برخورد کرده است؛ اما بر اساس آخرین اطلاعات، بانک مرکزی به زودی مجوز استفاده از رمزارزها برای واردات کالا را به بانک‌ها و صرافی‌های مجاز آنها صادر خواهد کرد.

یک مقام مسئول در نظام بانکی اعلام کرد: اگرچه بانک مرکزی به هیچ عنوان معاملات فعلی رمزارزها را تائید نمی‌کند؛ اما مخالفت جدی برای معاملات آن بر اساس ضوابط خاصی که تدوین می‌شود، ندارد؛ چراکه بانک مرکزی معتقد است که آینده اقتصادهای دنیا با رمزارزها گره خورده است و باید ایران هم به این خیل بپیوندد؛ اما ضوابط و شرایط آن باید دقیق مشخص شده و این اطمینان حاصل شود که مخاطرات جدی برای اقتصاد نخواهد داشت.

وی افزود: در عین حال برای تولید رمزارز در داخل کشور، آئین نامه‌ای نیز به تصویب رسیده و هم اکنون نیز بانک مرکزی و وزارت امور اقتصادی و دارایی در حال پیگیری تصویب آئین نامه‌ای برای مبادله رمزارزهایی هستند که در داخل کشور تولید می‌شود؛ بنابراین قرار است که این آئین نامه در شورای عالی مبارزه با پولشویی وزارت اقتصاد به تصویب برسد که بتوان پس از آن، به بانک‌ها و صرافی‌های مجاز اجازه واردات کالا از محل ارزدیجیتال تولید شده را ارائه داد.

به گفته این مقام مسئول، شورای عالی مبارزه با پولشویی تا آخر فروردین ماه این آئین نامه را به تصویب خواهد رساند.

همچنین بر اساس اطلاعات کسب شده، رمزپول بانک مرکزی نیز مراحل پایانی را سپری می‌کند و پشتوانه آن طلا و ارز خواهد بود و بانک‌ها می‌توانند در قبال ریال یا سایر دارایی‌هایی که به بانک مرکزی ارائه می‌دهند، این رمزپول را برای مبادلات خود استفاده نمایند.

کارشناسان بر این باورند که این رمزپول باعث کاهش ضریب فزاینده هم خواهد شد./ مهر

 

ارسال نظر

تازه ها