کد خبر 105568

وزیر اقتصاد در نخستین جلسه مشترک با مدیران عامل بانک‌ها در سال ۱۴۰۰ اعلام کرد باید بازار سرمایه و بانک‌های کارآمد در راستای کمک به یکدیگر باشند و چه بسا بانک ها با کمک به بازار سرمایه، باعث قوام و استحکام خودشان می‌شوند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، «فرهاد دژپسند»  در نخستین جلسه مشترک با مدیران عامل بانک‌ها در سال ۱۴۰۰، اظهار داشت: نظام بانکی کشور در سال جدید باید در کنار تقویت طرف عرضه و اعطای تسهیلات مستقیم به واحدهای تولیدی، تمرکز خود را بر حوزه مغفول مانده طرف «تقاضا» گذاشته و از طریق اعطای تسهیلات به مردم جهت خرید کالای ایرانی، نسبت به ساماندهی این حوزه اقدام کنند.

وزیر اقتصاد با بیان این مطلب، اعمال این سیاست را بهترین نوع حمایت از تولید عنوان کرد و افزود: بانک‌ها در این ارتباط می‌توانند قراردادهایی را با بنگاه‌های تولیدی یا سازمان‌های اجرایی منعقد کنند. با این کار منابعی تزریق می‌شود که برگشت پذیر بوده و ریسک کمتری دارد و اهداف مورد نظر را نیز پوشش می‌دهد. چه بسا که اگر بنگاه‌های تولیدی ما تقاضای‌های مکفی داشته باشند اینقدر سریع دچار چالش نمی‌شوند.

بانک‌ها می‌توانند نظام بنگاه داری را اصلاح کنند

وزیر اقتصاد با بیان اینکه حوزه «عرضه» را نیز نباید و نمی‌توان رها کرد، خواستار سیاست گذاری درست و دقیق در این حوزه شد، به طوریکه تأمین مالی پروژه‌هایی که پیشرفت بالا داشته و با تزریق منابع بانک به بهره برداری می‌رسند، در اولویت قرار گیرند.

وی به مسأله سرمایه در گردش بنگاه‌های تولیدی و اقتصادی اشاره کرد و اظهار داشت: بانک‌ها به عنوان امین سپرده گذاران باید در تخصیص منابع به گونه‌ای عمل کنند که منتهی به افزایش نرخ بهره برداری از ظرفیت تولید شود.

 دژپسند در ادامه افزود: اگر بانک‌ها در ارزیابی تقاضاهای دریافت تسهیلات مبتنی بر توجیه فنی و اقتصادی به صورت دقیق و حرفه‌ای عمل کنند، می‌توانند نظام بنگاه داری کشور را نیز اصلاح کنند.

وی با اشاره به اینکه عمده طرح‌ها و پروژه های بزرگ کشور معمولأ با مشارکت بانک‌ها اجرا شده است گفت: معتقدیم، خدمات بی‌بدیل نظام بانکی در حمایت از رشد و توسعه اقتصادی کشور آنطور که باید مورد توجه و تقدیر قرار نگرفته است.

با وجود برخی هجمه‌ها، نظام بانکی همچون همیشه در خدمت اقتصاد کشور است. فعالان اقتصادی بخصوص در مراودات بین المللی وابسته به نظام بانکی هستند و بانک‌ها در بسیاری از زمینه‌ها بصورت بنیادی نقش داشته و عامل تحول هستند.

وی تصریح کرد بانک‌ها باید بطور ساماندهی شده و اقدامات و خدمات خود را به آگاهی مردم برسانند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر امر تولید برای سومین سال پیاپی در تعیین شعار سال از بانک‌ها خواست تا در زمینه پشتیبانی و مانع زدایی از تولید با تمام قوا و جدیت وارد عمل شوند.

وی یادآور شد: به منظور تقویت حمایت نظام بانکی از بخش‌های تولیدی، لازم است بانک‌ها نیز پشتیبانی شده و موانع کسب و کار آنها نیز مرتفع شود.

ضرورت آزادسازی واحدهای تملیکی

دژپسند در ادامه به واحدهای تملیک شده تولیدی توسط بانک‌ها اشاره کرد و گفت : بانک‌ها هیچ تمایلی به تملیک واحدهای تولیدی ندارند مگر اینکه پس از مساعدت‌های مکرر، در ایفای تعهدات خود به سپرده گذاران، به اجبار واحد تولیدی را تملیک می‌کنند و بر اساس بررسی‌های صورت پذیرفته، عمده این واحدها قبل از تملیک تعطیل بوده‌اند. بانک‌ها باید برای رهایی از هجمه‌های غیرمنصفانه مرتبط با این مسأله و در راستای تحرک تولید، طرحی با موضوع آزاد سازی واحدهای تملیکی بانک ها با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی، بانک مرکزی و بازار سرمایه ارائه دهند.

 دژپسند با اشاره به اینکه یکی از وظایف وزارت اقتصاد کمک به نظام بانکی کشور است، گفت: برای گذار از نظام اقتصادی بانک محور به بازار سرمایه محور هنوز زمان نیاز داریم، هر چند که رابطه تکمیلی بین این دو وجود دارد بطوری که باید بازار سرمایه و بانک‌های کارآمد در راستای کمک به یکدیگر باشند و چه بسا با کمک به بازار سرمایه، باعث قوام و استحکام خودشان می‌شوند.

وی در مورد احتمال تغییر در نرخ سود بانکی نیز گفت: طبیعتاَ شرایط اقتصادی حاضر، اقتضائات جدیدی را طلب می‌کند اما این امر باید مورد بررسی بیشتری قرار گرفته و به تدریج انجام شود.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها