کد خبر 105499

وزیر اقتصاد در سخنانی در واکنش به خبر چاپ پول توسط بانک مرکزی اعلام کرد که دولت حتی یک ریال هم از بانک مرکزی استقراض نکرده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد و دارایی در واکنش به خبر چاپ پول توسط بانک مرکزی طی سال گذشته و استقراض دولت از این بانک برای اجرای قانون بودجه سال 99 گفت: دولت یک ریال برای اجرای بودجه سال 99 از بانک مرکزی استقراض نکرده است و بانک مرکزی تنها برای ایفای تعهدات برخی از اجزای بودجه، ارز را خریداری کرده و در مقابل پول تزریق کرده است.

وی ادامه داد: به‌عنوان مثال براساس تبصره 4 بودجه سال 99 صندوق توسعه ملی تعهداتی را به‌عهده داشته و باید این تعهدات را ایفا می‌کرده است اما ارزی را که در خارج از کشور داشته است نتوانست به داخل منتقل کند تا قابل معامله شود، بنابراین بانک مرکزی ارز را از بازار خریداری کرد و به‌ازای آن به دستگاه‌هایی که باید از آن محل پول واریز می‌کرده است، وجوهی را پرداخت کرد.

دژپسند اظهار کرد: براین‌اساس موضوع کاملاً متفاوت از این است که بگوییم دولت برای تأمین مالی خود از بانک مرکزی استقراض کرده است و این دو موضوع ماهیتی کاملاً متفاوت دارند. اگر بتوانیم هرچه زودتر آن وجوه را به داخل کشور منتقل یا قابل حواله و معامله کنیم، همان مقدار ارز قابل معامله و مبادله شده و به تاجر ما حواله داده می‌شود و متناسب با آن هم ریال جمع خواهد شد بنابراین استقراض از بانک مرکزی صحیح نیست.

پیش از این عبدالناصر همتی رئیس‌کل بانک مرکزی در مصاحبه با شبکه سه، از بدهکاری 90 هزار میلیارد تومانی 11 بدهکار بزرگ به سیستم بانکی خبر داد و در مورد تورم گفت: در سال 98 و 99 بخش‌هایی از بودجه دولت از طریق درآمد‌های تسعیر صندوق توسعه ملی تأمین شد که به‌زبان ساده‌تر به‌معنای چاپ پول است.

منبع: تسنیم 

ارسال نظر

تازه ها