کد خبر 105386

در آستانه عید پاک؛

روزنامه‌های اروپایی از قرنطینه دوباره و اعمال محدودیت‌های گسترده در این قاره خبر دادند و نوشتند که با آمدن عید پاک یا ایستر، بار دیگر اروپا با محدودیت‌های همه‌گیری ویروس کرونا به قرنطینه، رفته است.

به گزارش بااقتصاد، آلبرت کوچویی، گوینده پیشکسوت رادیو که هر روز با مرور تیترها و سرفصل‌های رسانه‌های جهان، مهمترین اخبار دنیا را روایت می‌کند، مطلب بالا را عنوان کرده است.

همچنین برخی اخبار امروز (۱۴ فرودین ماه) روزنامه های جهان به شرح زیر است:

_ «گاردین» در گزارشی با عنوان «عید پاک در قرنطینه» نوشته است: با آمدن عید پاک یا ایستر، بار دیگر اروپا به سبب محدودیت‌های همه‌گیری ویروس کرونا با قرنطینه، رو در رو است. از فرانسه تا اسپانیا و یونان، مقررات سخت برای رویارویی با کرونا، اعمال می‌شود. سفر از خانه تا ۱۰ کیلومتر، در فرانسه آزاد و بیش از آن ممنوع است.

در بلژیک، اعتراض به محدودیت‌ها و قرنطینه، به آشوب کشیده شده است؛ با این همه تجمع در ایستگاه‌های قطار و فرودگاه‌ها برای سفرها، اتفاق غریبی بود.

تمام ایتالیا نیز در زیر کمربند خط قرمز است. ۲۶ کشور جدا از اتحادیه اروپا، به قرنطینه می‌رود.

_ «ال پائیس»، نشریه اسپانیایی نیز نوشته است: فاجعه خارج شدن قطار از ریل در تایوان، تبدیل به یک مصیبت شد. ده‌ها تن کشته شدند. کشتاری غریب در شهر «هواکن» در تایوان. نجات‌یافتگان این فاجعه می‌گویند: جرأت تماشای آن چه را که در برابرمان رخ داد، نداشتیم. آغاز تعطیلات عید پاک با این فاجعه همراه بود. دست ‌کم پنجاه تن قربانی این فاجعه بزرگ در دهه‌های اخیر بودند. صدها تن، ساعت‌ها اسیر این فاجعه بودند. 

_ «فایننشال تایمز»، روزنامه انگلیسی در گزارشی با عنوان «برندهای بزرگ» نوشته است: برندهای بزرگ و جهانی، در اسارت جنگ سرد میان آمریکا و چین، مانده‌اند. موسسه‌های تجاری بزرگ، برای رهایی از این بحران به هر دو سو، فشار می‌آورند.

_ روزنامه «تلگراف» در انگلیس نیز نوشت: گزارش پژوهشگران انگلیسی می گوید، بیش از ۲۵ مورد انعقاد خون در دریافت‌کنندگان واکسن آکسفورد، یعنی آسترا زنه کا، دیده شد. این موارد، بحران عوارض جانبی واکسن آکسفورد را تشدید کرد.

_ «اکونومیست»، نشریه انگلیسی زبان نوشته است: ویروس کرونا، یک مصیبت شده است؛ اما دانشمندان می‌گویند باید این مصیبت را به یک فرصت علمی بدل کرد. جدای از وحشت و فاجعه ای که کرونا به بار آورد و بحران اقتصادی را در جهان سبب شد، راه‌های بسیار برای شادمانی هست و آن یافته‌های علمی در مهار آن است.

_ «وال استریت جورنال» نیز نوشته است: جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا با افزایش مالیات‌ها در آن کشور، خود را با آزمونی بزرگ رو در رو ساخت. اقتصاددان‌ها می‌گویند، راه‌های دیگری برای حل آن بود.

* از حاشیه خبرها :

«له رپویلیکا»، نشریه ایتالیایی در گزارشی نوشته است: در یک بررسی علمی با تکیه بر پژوهش در میان سالخوردگان، نشان داده شده است که سالخوردگانی که در طول یک سال دست به پیاده‌روی تند یا تمرین‌های هوازی زده‌اند، جریان خون در مغز آنها، نشان از ترمیم سلول‌های حافظه در مغز را داشته است. پزشکان می‌گویند، پیاده‌روی تند و پرشتاب، مناسب مغز سالخوردگان و در حفظ حافظه آنها، موثر است. میانسالان و سالخوردگانی که دچار فراموشی می‌شوند با پیاده‌روی و تمرین‌های ورزشی، بهبودی می‌یابند./ ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها