کد خبر 105071

یکی از کمیته‌های مجلس نمایندگان امریکا لایحه‌ای را برای اعمال برخی محدودیت‌ها علیه ریاض در پرونده قتل خاشقچی صادر کرد و این اقدام نخستین اقدام دو حزبی کنگره است که مجازات‌ها و محدودیت‌هایی را علیه عربستان اعمال می‌کند.

به گزارش بااقتصاد، به نقل از شبکه سی‌ان‌ان، "جری کونولی"، نماینده دموکرات‌ها از ایالت ویرجینیا لایحه‌ای را برای حفاظت از مخالفان عربستانی با حمایت "مایکل مک‌کول"، نماینده جمهوری خواه از ایالت تگزاس ارائه کرد که ممکن است در راستای توبیخ قابل توجه و رفتار سعودی‌ها تصویب شود.

این اقدام نخستین اقدام دو حزبی کنگره است که مجازات‌ها و محدودیت‌هایی را علیه عربستان اعمال می‌کند.

کونولی گفت: جمال خاشقجی برای من بسیار عزیز بود. قتل وحشیانه او نباید فراموش شود و باید عدالت در این خصوص اجرا شود. این لایحه وسیله‌ای خواهد بود برای اینکه ما را درنهایت به عدالت برساند.

کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان آمریکا روز پنجشنبه این لایحه را از طریق یک رای‌گیری شفاهی تصویب کرد که راه را برای رأی گیری مجلس به طور کامل فراهم می کند.

"گریگوری میکس"،  رئیس کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان آمریکا گفت: این لایحه محدودیت‌های منطقی را بر نقل و انتقالات تسلیحات از آمریکا به آژانس‌های اطلاعاتی عربستان که مشخص شده در قتل خاشقجی و دیگر سرکوب‌های سیاسی دست داشته‌اند، اعمال می‌کند.

مک‌کول گفت: در نتیجه تغییرات مذاکره شده در آستانه نشست روز پنجشنبه این کمیته از جمله متممی که صریحا اعلام می کند این لایحه مانع عربستان از تهیه تسلیحات به خاطر دفاع شخصی‌اش نمی‌شود، از این لایحه حمایت کردم./ ایسنا 

 

ارسال نظر

تازه ها