کد خبر 105018

چهارمین محموله "اسپوتنیک وی" شامل ۱۰۰ هزار دوز واکسن کرونا تحویل سفیر ایران در روسیه شد

به گزارش بااقتصاد، چهارمین محموله واکسن «اسپوتنیک وی» به میزان یکصد هزار دوز برای ارسال به ایران امروز (چهارشنبه) تحویل نماینده سفارت کشورمان در مسکو گردید .

این محموله قرار است فردا (پنجشنبه) ۵ فروردین ماه با پرواز شرکت هواپیمایی ماهان به تهران ارسال شود.

جمهوری اسلامی ایران سومین محموله واکسن روسی کرونا را روز ۱۴ اسفند ماه سال ۱۳۹۹ تحویل گرفته بود و روز ۱۵ اسفند ماه به ایران ارسال شد.

واکسیناسیون شهروندان ایران برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید۱۹ با واردات ۲۰ هزار دوز واکسن "اسپوتنیک وی" از روسیه ۲۱ بهمن سال ۹۹ آغاز شد.

سپوتنیک وی نخستین واکسن ضدکرونای روسیه است که توسط مرکز ویروس شناسی گامالیا وابسته به وزارت بهداشت این کشور در مسکو ساخته شده است و حرف وی (v) بعد از اسپوتنیک همان حرف اول کلمه انگلیسی victory (ویکتوری) به معنای پیروزی است.

واکسن اسپوتنیک وی در ماه اوت سال ۲۰۲۰ (مرداد سالجاری) در این کشور تایید شد و صندوق سرمایه گذاریهای مستقیم روسیه دست اندر کار تامین مالی طرح تولید این واکسن، آن را با موسسه ویروس شناسی گامالیا وابسته به وزارت بهداشت روسیه تولید کرده است.

صندوق سرمایه گذاریهای مستقیم روسیه از ماه اکتبر سال ۲۰۲۰ (مهر امسال) با کشورهای مختلف برای عرضه و بویژه تولید مشترک واکسن اسپوتنیک وی مذاکره می کند و محموله هایی از این واکسن به چند کشور نیز ارسال شده است./ ایرنا

 

ارسال نظر

تازه ها