کد خبر 104957

بد عهدی‌های شرکت آسترازنکا در قبال اتحادیه اروپا سبب شده تا کمیسیون اروپایی تهدیدهای خود مبنی بر توقف صادرات علیه این شرکت و همچنین کشور انگلیس را تقویت کند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، روزنامه اتریشی"کوریر" در گزارشی از خطر وقوع جنگ واکسن بین اتحادیه اروپا و انگلیس خبر داده و نوشت: به دلیل کمبود واکسن در اتحادیه اروپا "اورزولا فون در لاین"، رئیس کمیسیون اروپایی اواخر هفته محدودیت‌های صادراتی جدیدی را بخصوص علیه واکسن آسترازنکا و انگلیس در دستور کار قرار داد. تصمیم گیری نهایی قرار است در نشست آخر هفته اروپایی اتخاذ شود. همچنین فون در لاین اعلام کرد که در حال حاضر اروپا امکان اهدای واکسن به کشورهای فقیرتر را هم ندارد.

بر اساس ارزیابی کمیسیون اروپایی از ماه فوریه حداقل 41 میلیون دوز واکسن از اتحادیه اروپا صادر شده این در حالی است که در اروپا واکسن کافی وجود نداشته و روند واکسیناسیون به کندی پیش می‌رود. به گفته وی تنها 10 میلیون دوز واکسن به انگلیس صادر شده است.

فون در لاین اعلام کرد: من نمی‌توانم به شهروندان اروپایی اعلام کنم چرا ما میلیون‌ها دوز واکسن را به کشورهایی صادر می‌کنیم که خود تولید کننده واکسن هستند و در ازای آن از آنها هیچ چیزی دریافت نمی‌کنیم.

شرکت تولید کننده واکسن سوئدی-انگلیسی آسترازنکا در سه ماهه ابتدایی سال جاری تنها 30 درصد واکسن‌های توافق شده با اتحادیه اروپا را به این کشور تحویل داده است.

"فون در لاین" در این راستا اعلام کرد: ما این امکان را داریم که یک صادرات برنامه ریزی شده واکسن را متوقف کنیم. این پیغام ما به آسترازنکا است که تو اول به توافقات خود با اروپا عمل کن قبل از اینکه صادرات به دیگر کشورها را آغاز کنی.

این تهدید اتحادیه اروپا خشم لندن را برانگیخته است. به گزارش "فاینشنال تایمز"، "بوریس جانسون"، نخست وزیر انگلیس در مذاکراتی محرمانه درباره وقوع جنگ واکسن به بروکسل هشدار داده است.

در این میان در ایتالیا ساخت اولین دوزهای واکسن اسپوتنیک روسی تولید اروپا در دست اجرا است. این اقدام قبل از تایید آژانس دارویی اروپا انجام می شود. صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه RDIF و شرکت دارویی سوئیسی Adienne می‌خواهند تولید واکسن روسی را ماه ژوئن در لمباردی آغاز کنند.

روسیه انتظار دارد که بعد از مجارستان دیگر کشورهای اروپایی هم مستقل از آژانس دارویی اروپا بتواند واکسن روسی اسپوتنیک چهار را تایید کنند.

روسیه همچنین ایجاد شعبه‌های بیشتر تولید واکسن روسی در اروپا از جمله در فرانسه و آلمان را مد نظر دارد. اتریش هم چند هفته پیش درباره امکان تولید واکسن روسی در این کشور با مقامات روسی مذاکراتی را انجام داده است./تسنیم

 

ارسال نظر

تازه ها