کد خبر 104909

با توجه به دستور ترخیص ۹۰ درصدی روغن از گمرکات کشور انتظار افزایش روغن در بازار وجود دارد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، ارونقی اعلام کرد که با توجه به وضعیت روغن در سطح کشور، طی آخرین اقدامات صورت گرفته جهت تسریع و تسهیل ترخیص روغن‌های موجود در گمرک بر ترخیص ۹۰ درصدی تاکید و در دستور کار قرار گرفته است.
این مقام مسئول در گمرک ایران افزود: با توجه به حجم ۴۸۵۰ تنی روغن وارد شده از شرکت بازرگانی دولتی، گمرکات مربوطه مکلف شدند به ترخیص ۹۰ درصد روغن خام اظهاری با اخذ مجوز‌های قانونی و بدون کد رهگیری بانک اقدام کنند.
ارونقی، همچنین با اشاره به آخرین وضعیت موجودی روغن خام در گمرک و بنادر یادآور شد که در حال حاضر ۳۴۵ هزار تن روغن خام دپو شده که بعد از انجام تشریفات گمرکی ترخیص خواهد شد.
به گفته وی در حال حاضر یک فروند شناور حاوی ۵ هزار تن و ۲ کشتی حاوی ۲۵ هزار و ۵۰۰ تن و ۱ فروند شناور حاوی ۲۵ هزار تن روغن خام در حال تخلیه در بنادر نوشهر، امام خمینی (ره)، شهید رجایی هستند. همچنین شناور‌های حاوی ۵ هزار تن روغن در بندر امیرآباد، ۳۰ هزار تن بندر امام خمینی (ره) و ۳۰ هزار تن دیگر هم در بندر شهید رجایی در انتظار صدور مجوز پهلوگیری قرار دارند.
نوسان بازار روغن و کمبود آن در بازار در ماه‌های اخیر موجب شکل گیری صف‌های طولانی برای تامین این کالا شده است و حواشی خاص خود را به همراه داشته و در این جریان مسئولان مربوطه بار‌ها وعده تنظیم بازار را داده‌اند، ولی تاکنون این موضوع عملیاتی نشده است. این در حالی است که گزارش‌های رسمی مرکز آمار بیانگر آن که قیمت روغن به طور متوسط از ۶۸ تا ۱۳۹ درصد در مقایسه با پارسال افزایش داشته است./شبکه خبر 

 

ارسال نظر

تازه ها