کد خبر 104881

علیرغم بررسی تیم متخصصان بین المللی از چین در ماه ژانویه، اما دنیا هنوز به کشف منشا بیماری «کووید -۱۹» نزدیک نشده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از العین، نیکولای پتروفسکی متخصص واکسن در دانشگاه فلیندرز در آدلاید استرالیا گفت: در شرایط کنونی می‌توان گفت که  در خصوص شناسایی منشأ و منبع اصلی کرونا، حتی یک قدم هم از یک سال پیش جلوتر نرفته ایم. 

پتروفسکی یکی از ۲۶ متخصص جهان بود که نامه سرگشاده‌ای را امضا کرد و خواستار تحقیقات جدید در مورد این همه گیری است.

در ماه ژانویه، تیمی از دانشمندان انتخاب شده توسط سازمان بهداشت جهانی با مأموریت برای یافتن منشا و اصل این بیماری، از بیمارستان‌ها و مؤسسات تحقیقاتی در ووهان چین، بازدید کردند.

اما این مأموریت مورد انتقاد قرار گرفته و منتقدان سازمان بهداشت جهانی را متهم کرده اند که بیش از حد به کار‌های میدانی چین و اظهارات سیاسی پکن اعتماد کرده است.

اعضای این تیم همچنین گفتند که چین از افشای داده‌های مهمی که می‌تواند نشان دهد "Covid-۱۹" ماه‌ها قبل از اولین بار شناسایی شده است، اکراه داشته است.

در این پیام آمده است که هیئت سازمان بهداشت جهانی، برای انجام یک تحقیق کامل و بدون محدودیت از مجوز، مستقل بودن و توانایی لازم برخوردار نبوده است.

پتروفسکی گفت: همه احتمالات هنوز روی میز است و هنوز هم باید بخشی از داده‌های علمی مستقل را ببینم.

در بیانیه‌ای مطبوعاتی به مناسبت پایان سفرهیئت سازمان بهداشت جهانی به ووهان، به نظر می‌رسد که پیتر بن امبریک رئیس این هیئت احتمال نشت ویروس از آزمایشگاه ووهان را رد می‌کند.

اما پتروفسکی گفت که هدف از نامه سرگشاده دستیابی به وضعیتی از اعتراف جهانی مبنی بر اینکه هنوز کسی نتوانسته منبع ویروس را شناسایی کند است و ادامه داد: به ذهن باز نیاز داریم؛ اگر به بهانه حساس بودن موضوع بعضی از مسیر‌ها را ببندیم، این راهی نیست که علم آن را دنبال می‌کند./باشگاه خبرنگاران جوان

 

ارسال نظر

تازه ها