کد خبر 104770

دستگاه اطلاعاتی آمریکا در گزارشی جدید ایران و روسیه را به تلاش برای اثرگذاری بر انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در ماه نوامبر متهم کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، دولت «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا در گزارشی جدید ایران، روسیه و چین را به تلاش برای اثرگذاری بر انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا متهم کرد.

در بیانیه‌‌ای که دفتر«مدیر اطلاعات ملی» آمریکا منتشر کرده تأکید شده هنگامی که یک دولت خارجی قصد دخالت در انتخابات آمریکا را دارد حق مردم آمریکا است که از کل حقیقت باخبر شوند.

دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا هم قبل از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در ماه نوامبر در گزارشی ادعای مشابهی مطرح کرده و دولت‌های ایران، روسیه و چین را به تلاش برای دخالت در انتخابات متهم کرده بود. 

با این حال، قانونگذاران آمریکایی در آن زمان از آن گزارش‌ها به دلیل آنچه کوچک‌نمایی نقش روسیه و بزرگنمایی نقش ایران خوانده شده بود انتقاد کرده و تصریح کردند دونالد ترامپ گزارش‌های انتخاباتی را به سمت و سوی مطلوب خود هدایت کرده است.

دفتر مدیر اطلاعات ملی آمریکا در گزارش امروز گفته که انتشار چنین گزارش‌هایی باید کاملاً «غیرحزبی» باشند و به همین دلیل جامعه اطلاعاتی آمریکا خواستار آن شده که این گزارش‌ها پس از برگزاری هر انتخابات منتشر شوند. 

در این گزارش آمده است: «ارزیابی جامعه اطلاعاتی که امروز منتشر شده آنچه را که همه ما تا الان می‌دانستیم مورد تأیید قرار می‌دهد و آن اینکه روسیه برای حمایت از رئیس‌جمهور سابق و لطمه زدن به رئیس‌جمهور بایدن و همچنین تضعیف اعتماد به روندهای انتخاباتی ما وارد عمل شد.»

جامعه اطلاعاتی آمریکا مدعی شده روسیه از طریق نائبانش یک عملیات اطلاعاتی موفق را برای نفوذ به حلقه نزدیکان ترامپ هدایت کرده است. 

 در این گزارش ادعا شده دستگاه اطلاعاتی روسیه از طریق عوامل نزدیک به ترامپ اقدام به انتشار اطلاعات نادرست درباره نظام سیاسی آمریکا با هدف تضعیف جو بایدن و نامزدی او در انتخابات کرده است.

گزارش جامعه اطلاعاتی آمریکا همچنین حاوی اتهام‌هایی علیه ایران و چین است: «این گزارش، همچنین به شرح اقدامات ایران و چین در ارتباط با انتخابات آمریکا می‌پردازد، گرچه اقدامات این دو کشور از نظام‌مندی کمتری نسبت به روسیه برخوردار بوده و در سطحی کم‌اهمیت‌تر انجام شده است.»

در بخشی از این گزارش که ظاهراً حاوی یک انتقاد تلویحی به گزارش دستگاه اطلاعاتی دولت ترامپ است آمده است: «ما باید با لحن روشن و صریح به مردم آمریکا بگوییم که کشورهای مختلف نیت‌ها و ظریفیت‌های متفاوتی دارند و تهدیدهای یکسانی علیه انتخابات آزاد و منصفانه‌مان به شمار نمی‌روند.»

این ادعاها در حالی بیان شده‌اند که مدیر سابق بخش اطلاعات وزارت امنیت داخلی آمریکا در دوران ترامپ فاش کرده بود که مقام‌های ارشد این وزارتخانه وی را تحت فشار گذاشتند تا با دستکاری در اطلاعات ایران و چین را به تلاش برای دخالت در انتخابات آمریکا متهم کند.

«برایان مورفی» روز ۲۰ شهریور تصریح کرد که «چاد اف ولف»سرپرست موقت وزارت امنیت داخلی آمریکا در بهار سال جاری (ماه می) به وی دستور داده بود که شروع به تهیه گزارش‌هایی درباره «فعالیت‌های مداخله‌جویانه» ایران و چین در آمریکا کند.

مورفی از اجرای این دستورات امتناع ورزید و تأکید کرد که عمل به این دستورات، ایالات متحده را در معرض خطری قابل توجه قرار می‌دهد و به دنبال آن در ماه ژوئیه، رتبه وی به مدیریت وزارت امنیت داخلی آمریکا تنزل یافت.

این گزارش در شرایطی منتشر شده که دولت جدید آمریکا به ریاست «جو بایدن» مدعی شده در تلاش برای پیشبرد مسیر دیپلماسی جهت بازگرداندن آمریکا به برجام است.

مقام‌های دولت جو بایدن در هفته‌های گذشته اعلام کرده‌اند که  قصد دارند آمریکا را به توافق هسته‌ای برجام بازگردانند، با وجود این از انجام اقدامات لازم جهت بازگشت به این توافق خودداری کرده‌اند.

 

ارسال نظر

تازه ها