کد خبر 104646

بر اساس مصوبه شورای عالی کار، حداقل مزد کارگران برای سال آینده 39 درصد افزایش می‌یابد و با مصوبه این شورا قرار شد افزایش حق مسکن کارگران از اول فروردین 1400 اعمال شود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، آیت اسدی نماینده کارگران در شورای عالی کار گفت: در دویست و نود هفتمین جلسه عالی شورای کار که با حضور نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت و با حضور محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد، اعضای این شورا تصویب کردند، حداقل حقوق کارگران در سال 1400 نسبت به سال جاری، از رشدی معادل 39 درصد برخوردار شود.بنابراین حداقل حقوق کارگران برای سال آینده 26 میلیون و 554 هزار و 935 ریال خواهد بود.

وی گفت: همچنین برای رشد مزد کارگران برای سایر سطوح قرار شد با 26 درصد افزایش پایه حقوق به علاوه یک رقم ثابت روزانه 82 هزار و 785 ریال یا ماهانه 2 میلیون و 483 هزار و 555 ریال باشد، بن کارگری از 4 میلیون ریال به 6 میلیون ریال، حق مسکن از 3 میلیون ریال به 4 میلیون و 500 هزار ریال، حق اولاد برای یک نفر 2 میلیون و 655 هزار و 493 ریال در نظر گرفته شود و در مجموع دریافتی حداقل حقوق کارگران برای سال آینده 41 میلیون و 907 هزار و 77 ریال خواهد بود.

نماینده کارگران در شورای عالی کار همچنین گفت:‌مصوبه جلسه دویست و نود هفت شورای عالی کار را همه شرکای اجتماعی یعنی نماینده کارگران و کارفرمایان امضا کردند، امسال نمایندگان کارفرمایان با نمایندگان کارگران بهتر همکاری کردند.

به گفته اسدی، سابقه قانون کار جدید که از سال 1333 است، نشان می‌دهد معمولا سبد معیشت خانوار کارگری همواره به طور کامل بر اساس تورم پوشش داده نشده، اما امسال سبد معیشت خانوار بیش از 60 درصد پوشش داده شد، قبلا پوشش سبد معیشت حدود 57 درصد بود. این نکته مثبت مصوبه شورای عالی کار است.

وی گفت: چانه‌زنی‌های زیادی در جلسه شورای عالی کار انجام شد و بالاخره توافق حاصل شد، سبد معیشت یک خانوار کارگری با بعد 3.3 نفر در ماه 6 میلیون و 840 هزار تومان تعیین شده است که حداقل مزد کارگران برای سال آینده بیش از 60 درصد این سبد را پوشش می‌دهد.

 افزایش حق مسکن کارگران از اول سال 1400 اعمال می‌شود

نماینده کارگران در شورای عالی کار با بیان اینکه مصاحبه شورای عالی کار در واقع یک بسته سیاستی برای نیروی کار کشور است، گفت:‌ حق مسکن کارگران گرچه نیاز به مصوبه هیأت دولت دارد، اما مصوب کردیم فارغ از اینکه دولت چه زمانی آن را تصویب کند، این حق مسکن که از 300 هزار تومان به 450 هزار تومان افزایش می‌یابد، از اول فروردین 1400 اجرا شود، بنابراین اگر حق مسکن کارگران فرضا در خرداد تصویب شود، باید از اول فروردین 1400 اجرا شود.

به گفته اسدی، شرایط  کشور خاص است برخی از دشمنان خارجی می‌خواستند به مسائل کارگری دامن بزنند، همان گونه که برای بازنشستگان در آخر سال مشکل ایجاد کردند، اما خوشبختانه با مصوبه قاطع شورای عالی کار این بهانه‌ها از دشمن گرفته شد و امیدواریم جامعه کارگری در آرامش به کار و فعالیت خود ادامه دهد.

5

منبع: فارس 

ارسال نظر

تازه ها