کد خبر 104612

معاون اول رییس جمهوری:

معاون اول رییس جمهوری، با اشاره به تحریم های نفتی، گفت: با وجود تحریم عده ای مدعی بودند که می توانند نفت صادر کنند اما هیچکس بجز سردار سلیمانی نتوانست حتی یک بشکه نفت بفروشد و به دولت کمک کند.

به گزارش بااقتصاد، متن زیر به گفت وگوی مفصل اسحاق جهانگیری با ایرنا، اختصاص دارد که گزیده هایی از آن را می خوانید.

به مردم حق می دهیم گلایه داشته باشند و ناراحت باشند

جهانگیری در باره تلاش‌های دولت تدبیر و امید در حوزه اقتصادی  اظهارداشت: دولت در این هفت و سال و نیم که از عمرش گذشته، کارهای مهمی انجام داده است ولی باید بپذیریم مردم در شرایط سخت و دشواری هستند و باید به آنان حق داد که نگران بوده و گلایه داشته باشند و حتی از گله هم بالاتر، از مسئولان ناراحت باشند. به هر حال، زندگی مردم در شرایط بسیار سخت است.

وی افزود: وقتی دولت در سال ۹۲ شروع به کار کرد، ما در سیاست خارجی دچار یک شرایط بسیار سخت و بحرانی بودیم و پرونده ایران در شورای امنیت سازمان ملل بود. قطعنامه‌های متعددی علیه ایران وضع شده بود، تحریم‌های متعددی در زمینه‌های مختلف نفت بانک و حمل و نقل را داشتیم اما در عین حال تحریم‌ها سقفی را تعیین کرده بود که می‌شود گفت این تحریم‌ها فشاری بر دولت و حکومت بود تا آن را وادار کند در زمینه مذاکره به توافقی برسند.

معاون اول رییس‌جمهور ادامه داد: در زمینه اقتصادی هم شرایط بسیار سخت بود. ما هم با تورم بسیار بالایی حدود ۴۰ درصد در سال ۹۲ روبه‌رو بودیم؛ هم با رشد اقتصادی منفی ۷ درصد در سال ۹۱ مواجه بودیم. علاوه‌ بر این سرمایه‌گذاری کشور طی سالیان متمادی منفی بود.

سه هدف‌گذاری دولت یازدهم در عرصه کلان

جهانگیری با اشاره به وقایع سال ۸۸ و نگرانی‌های جدی ایجاد شده در این زمینه تصریح کرد: مسائل سیاسی داخل کشور که بعد از ۸۸ اتفاق افتاده بود، عمیق بود. جریان‌های سیاسی و قوای سه گانه به یکدیگر با دید منفی نگاه می‌کردند. در این شرایط دولت در سال ۹۲ چند هدف‌گذاری اصلی کرد.

وی با بیان اینکه هیچ جای دنیا نیست که اقتصاد با سیاست خارجی‌ رابطه یک به یک نداشته باشد، خاطرنشان کرد: به هر میزان که سیاست خارجی به سمت تنش و مشکل می‌رود، وضع اقتصادی سخت می‌شود و به هر میزان اقتصاد بزرگ و توانمند می‌شود، می‌تواند پشتوانه محکمی برای مسائل سیاست خارجی باشد. برای همین هدف‌گذاری اول حل مسائل سیاست خارجی بود.

معاون اول رییس‌جمهوری، هدف‌گذاری دوم را حل مسائل داخلی برشمرد و اظهارداشت: حل مسائل داخلی، تفاهم ملی و انسجام داخلی برای دولت بسیار مهم بود. مسئله سوم نیز حل مسائل اقتصادی بود که در این بخش تا سال ۹۶ دستاوردها در این هدف‌گذاری‌ها مثبت بود.

جهانگیری افزود: این در حالی بود که تقریباً در مدت دو سال و نیم از چهار سال اول آقای دکتر دولت روحانی تحریم‌های قبلی وجود داشت و هیچ تحریمی تا دی ماه سال ۹۴ کم نشد و سال ۹۴ (با توافق برجام در تیرماه همان سال) بود که تحریم‌ها رفع شد.

وی با بیان اینکه تورم را با وجود تحریم‌ها تک‌رقمی کردیم، تصریح کرد: در این مدت، رشد اقتصادی مثبت شد به گونه‌ای که در سال ۹۵ بالاترین رشد اقتصادی را در سطح دنیا داشتیم. در طول هشت سال قبل دولت یازدهم، متوسط اشتغال ۱۴ هزار شغل بود ولی ما به بالای ۵۰۰ هزار شغل متوسط در سال رسیدیم. در مجموع، یک اقتصاد رشد مثبت و اشتغال‌زا حاکم شد.

معاون اول رییس‌جمهور با بیان اینکه در آن زمان انسجام داخلی هم خوب بود و برجام هم به عنوان یک راهکار موفق بین‌المللی به دست آمد و در خارج از کشور بزرگترین موفقیت دیپلماتیک قرن لقب گرفت، یادآور شد: سال ۹۶ همین وضعیت را داشتیم. البته در مواقعی گاهی یک یا دو ماه اتفاقی در اقتصاد پیش می‌آمد اما همه اینها گذرا بود و اقتصاد روند خود را طی می‌کرد. من تعبیری داشتم که ما اقتصاد را از ته دره بیرون ‌آوردیم. سرعتش کم بود ولی پیش‌بینی می‌کردیم سرعتش در دور دوم با همان روند اضافه شود.

جهانگیری با بیان اینکه دولت در شورای عالی امنیت ملی، ستادی به نام ستاد مقابله با تحریم ایجاد کرد که خودم مسئول آن ستاد هستم، اظهار داشت: در آنجا تقریبا هفتگی جلسه برگزار می‌شود. اختیارات ستاد هم اختیارات خوبی است. در این ستاد سیاستگذاری می‌شود که چگونه تحریم‌ها دور زده شود. ریسک‌هایی را هم مسئولان می‌پذیرند و کسی که می‌خواهد با این شرایط نفت بفروشد، به هر حال ریسک دارد؛ اینکه چگونه بفروشد، روی کشتی پرچم دیگری نصب کند و با پرچم دیگر این کار را انجام دهد. تصمیمات مهمی در این ستاد گرفته شد.

وی با بیان اینکه خیلی‌ها مدعی بودند که ما می‌توانیم نفت صادر کنیم اما دولت نمی‌خواهد این کار را به دست آنها بدهد، تصریح کرد: مخصوصا خیلی نیشدار هم گفته می‌شد که دولت نمی‌خواهد و من مانده بودم که اینها چگونه آدم‌هایی ملی هستند که اینگونه درباره کسانی که همه زندگی‌شان را وقف این نظام و انقلاب بوده، تهمت می‌زنند.

معاون اول رییس‌جمهور افزود: هر کدام مدعی شدند ما با آقای زنگنه توافق کردیم تا به آنها مجوز بدهیم. زمانی وزیر نفت محاسبه کرد که اگر قرار بود آنها صادرات داشته باشند، روزی هشت میلیون بشکه مجوز داده شده بود. همه دست‌شان بالا رفت و هیچ‌کس نتوانست حتی بشکه نفت بفروشد. تنها کسی که توانست در مقطعی به ما کمک بکند، سردار سلیمانی بود.

فروش نفت از مرداد ماه خوب شده است

جهانگیری با اشاره به کمک‌های شهید سلیمانی خاطرنشان کرد: سردار سلیمانی در جلسه‌ای که آنها مدعی فروش نفت بودند، گفت چرا بی‌خود ادعا می‌کنید، هیچ کدام‌تان نمی‌توانید نفت را بفروشید. بنابراین، وزارت نفت خودش واقعا عمل کرد. روش‌های خوبی پیدا کرد و راه‌های خوبی را رفت و الان وضع فروش نفت خوب است. از مرداد فروش نفت ما خوب شده است یعنی نسبت به آن چیزی که بد بود، خوب شد.

وی با بیان اینکه مقداری در جابه‌جایی پول مشکل داریم که آن هم برایش روش‌هایی طراحی شده است، ابراز داشت: این فروش که الان داریم، اگر سال ۹۸ هم داشتیم، شرایط‌مان بهتر بود. الان گشایش‌هایی در فروش داریم. البته هیچ کشوری به طور رسمی از ما نفت خرید نکرده است.

روش‌هایمان در دور زدن تحریم‌ها نوآورانه و پرریسک است

معاون اول رییس‌جمهور در پاسخ به سوالی درباره دوگانه‌های ایجاد شده درخصوص خنثی‌سازی تحریم یا رفع تحریم و رویکرد دولت در این زمینه بیان کرد: درباره رفع تحریم رویکرد اصلی ما همان رویکرد رهبر معظم انقلاب است که گفته‌اند حتی اگر یک ساعت زودتر بتوانیم، تحریم‌ها را عزتمندانه برطرف کنیم، کمترین تردیدی به خود راه نمی دهیم اما تا زمانی که تحریم‌ها هستند، سیاست ما خنثی‌سازی تحریم‌هاست.

جهانگیری اضافه کرد: در این زمینه دو کار را به صورت موازی انجام می‌دهیم؛ یکی اینکه سیاست اصلی ما در خنثی‌سازی تحریم‌ها یکی برای صادرات کالاها است و یکی آنکه جایی که آنها گفتند این کالاهای تحریمی نباید صادر و با تحریم نباید جابه‌جا شود، باید روش‌هایی را پیدا کنیم تا این کالاها صادر و جابه‌جا شود و کالاهای مورد نیاز کشور وارد شود. این مهمترین خط مشی ما در این سه سال بوده و تا آخرین لحظه هم دنبال خواهیم کرد که سیاستگذاری اصلی آن در ستاد مقابله با تحریم‌ها انجام می‌شود. بقیه موارد در وزارتخانه‌ها انجام می‌شود. وزارت نفت و سیستم بانکی هم برای خود تشکیلاتی مجزا درست کرده‌اند.

وی گفت: روش‌هایی برای دور زدن تحریم‌ها اتخاذ کرده‌ایم که بعضی از آنها هم نوآورانه و هم پرریسک است. نوآورانه از این جهت که ما قبلا تهاتر داشتیم؛ یعنی یک کالا بدهیم و یک کالا در مقابل تحویل بگیریم اما اینکه یک کالا را به تاجری در کشوری دیگر می‌دهید، شرکت خارجی پول آن را به شرکت دیگر در آن کشور می‌دهد و او کالا را به یک شرکت دیگر می‌فرستد تا کالایی در قبال آن به ما بدهد. گفتن این روش‌ها راحت است اما عمل ‌کردن به هر کدام از این‌ها خیلی سخت است. اما با این روش میلیاردها دلار را جابه‌جا و وارد کشور کرده‌ایم و توانستیم کالاهای مورد نیاز کشور را در حد صادرات انجام دهیم.

معاون اول رییس‌جمهور با بیان اینکه بخش دیگر خنثی‌سازی تحریم‌ها در داخل کشور است، عنوان کرد: تحریم‌ها بر زندگی مردم و اقتصاد کشور فشار ایجاد کرده است. مسئله ما این بود که چگونه از زندگی مردم و اقتصاد مراقبت کنیم. ما گفتیم اگر همه تقاضای ارزی که وجود داشته و کشور سالی ۸۰ میلیارد دلار واردات داشته، اگر واردات یک مرتبه مثلا ۳۵ میلیارد دلار شود، قیمت ارز نجومی و فاجعه‌انگیز می‌شد./ ایرنا

 

ارسال نظر

تازه ها