کد خبر 104516

دادستان کل کشور:

دادستان کل کشور گفت: در شرایط شیوع ویروس کرونا یک سری از امور، تحقیقات و جلسات رسیدگی به صورت مجازی و با استفاده از این ظرفیت در دادگستری انجام شده که قابل توجه است.

به گزارش بااقتصاد، محمدجعفر منتظری عصر پنجشنبه در مرحله نهایی چهارمین دوره مسابقات ملی دادگاه مجازی در مشهد افزود: امروزه موضوعات بسیار پیچیده، تخصصی، گسترده و پدیده‌های نو به حوزه حقوق و قضاوت وارد شده است.

وی ادامه داد: براین اساس پرونده های فراوان با موضوعات بسیار نو و بی سابقه در مقایسه با سالهای گذشته بخصوص در حوزه های اقتصادی و بانکداری وجود دارد که نشان از حجم بالای گستردگی و تنوع موضوعات جدید است.

دادستان کل کشور گفت: در این زمینه دانشگاه و حوزه های علمی باید به ما کمک کنند. 

وی افزود: در شرایط سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی امروز و تنوع جرایم و تخلفات و پیشرفت های عجیب مجرمان و متخلفان لازم است دستگاه قضا به تجهیزات تخصصی و دانش مربوط به آن مجهز گردد.

حجت‌الاسلام منتظری ادامه داد: در شرایط شیوع ویروس کرونا یک سری از امور، تحقیقات و جلسات رسیدگی به صورت مجازی و با استفاده از این ظرفیت در دادگستری انجام شده که قابل توجه است.

وی با بیان اینکه قاضی در نظام جمهوری اسلامی با یک واسطه منصوب ولی فقیه است، گفت: بنابراین قضات در این نظام مسوولیت سنگینی دارند و باید در چارچوب قوانین و مقررات گام بردارند.

دادستان کل کشور از جمله وظایف حکومت در برابر قضات را نیز نظارت و کنترل انجام وظایف از سوی قاضی، پرداخت حقوق به میزانی که مانع از جذب و کشش او به سوی کار خلاف و دریافت رشوه شود و اعطای جایگاه رفیع به قاضی دانست.

وی با بیان اینکه بهترین منشور نمایانگر شرایط و ویژگی های قاضی در جامعه اسلامی، عهدنامه حضرت امیرالمومنین علی (ع) به مالک اشتر است افزود: در این منشور ۱۳ ویژگی برای قاضی تعریف و بیان شده است که در هیچ کجای دنیا سابقه و مثال ندارد.

مرحله نهایی چهارمین دوره مسابقات ملی دادگاه مجازی با رقابت میان تیم‌های دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه علمی و کاربردی دادگستری در پرونده نمادین بازسازی قتل در چهارشنبه ‌سوری و با حضور استاندار خراسان ‌رضوی و جمعی از استادان و دانشجویان رشته حقوق، در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد./ ایرنا

 

ارسال نظر

تازه ها