کد خبر 104507

لاوروف:

وزیر امور خارجه روسیه در نشست مطبوعاتی با وزیران خارجه قطر و ترکیه، گفت: تمامی قدرت های بین المللی باید تمامیت ارضی و حاکمیت سرزمینی سوریه را محترم بشمارند.

به گزارش بااقتصاد، به نقل از تارنمای شبکه الجزیره، لاوروف وزیر امور خارجه روسیه امروز به همراه «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» و «مولود چاووش اوغلو» وزیران خارجه قطر و ترکیه در دوحه در نشست مطبوعاتی شرکت کردند.

«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه امروز (پنجشنبه) در نشست مطبوعاتی با همتایان قطری و ترکیه ای خود در دوحه بر حفظ تمامیت سرزمینی و حاکمیت سوریه تاکید کرد و گفت که تحریم های غربی غیرقانونی علیه سوریه مانع از حل مشکلات انسان در این کشور شده است.

وزیر امور خارجه روسیه در این نشست گفت که همه قدرت های بین المللی باید تمامیت و حاکمیت سرزمینی سوریه را محترم بشمارند.

وی گفت که این نخستین نشست در سطح وزیران خارجه سه کشور (روسیه، قطر و ترکیه) در مورد سوریه است.

لاوروف اظهار داشت ، بیانیه مشترک در باره صلاحیت مبارزه با تروریسم و ​​مقابله با توطئه هایی که وحدت و حاکمیت سوریه را تهدید می کند مورد تأیید روسیه است.

وی گفت که ما به اقدام های خود و کوشش های بین المللی برای بازگشت داوطلبانه و امن آوارگان و پناهندگان سوریه ادامه می دهیم.

لاوروف گفت که مسکو از مذاکرات افغانستان که در دوحه در جریان است حمایت می کند.
وزیر امور خارجه روسیه افزود که نشست دوحه با حضور وزیران خارجه قطر، روسیه و ترکیه برای حل بحران سوریه در تضاد و نقطه مقابل با  نشست آستانه قرار ندارد. 
وی گفت که کشورش از علاقه مندی، تمایل و کمک های قطر برای حل و فصل بحران سوریه استقبال می کند. 
لاوروف تاکید کرد که بازگشت سوریه به اتحادیه عرب اجتناب ناپذیر است و این موضوع به ثبات و آشتی در سراسر منطقه کمک می کند.

وزیر خارجه روسیه با بیان اینکه تحریم‌های غربی غیر قانونی علیه سوریه مانع از حل مشکلات انسانی در این کشور شده است اضافه کرد :که روسیه و ترکیه و قطر بر برخورد با هرگونه تلاش تجزیه‌طلبانه در سوریه توافق کرده‌اند.

حل بحران سوریه از راه سیاسی 

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر امور خارجه قطر نیز گفت که سه کشور در نشست مشترک خود درباره تحولات و بحران سوریه و امکان اجازه ارسال کمک های بشردوستانه به این کشور بحث و تبادل نظر کردند.

وی تاکید کرد که وزیران امور خارجه سه کشور در این نشست بر وحدت سرزمین های سوریه و موثر نبودن راه حل نظامی برای حل بحران این کشور تاکید کردند.

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی افزود که ما حمایت خود را از گفت و گوهای کمیته قانون اساسی سوریه و بازگشت ایمن و داوطلبانه آوارگان و پناهندگان اعلام کردیم.

وزیر امور خارجه قطر بیان کرد که مردم سوریه با توجه به مشکلات گوناگون و شرایط نامناسب زندگی به دلیل بحران این کشور نیاز به کمک های فوری دارند.

وی افزود که وزیران خارجه سه کشور در نشست امروز در باره ارائه حمایت ها از اقدامات بشردوستانه برای رساندن کمک های انسانی به همه مناطق سوریه گفت و گو کردند.

آل ثانی همچنین گفت که با وزیران امور خارجه روسیه و ترکیه در باره اوضاع خلیج فارس پس از بیانیه آشتی «العلا» و همچنین اوضاع لیبی و مذاکرات در افغانستان بحث و تبادل نظر شده است.

 وزیر امور خارجه قطر تاکید کرد که کشورش درمورد مساله افغانستان با روسیه در ارتباط و هماهنگی مداوم است.


آل ثانی ادامه داد که علت های اخراج سوریه از اتحادیه عرب همچنان معتبر بوده و به قوت باقی است، ما به پیشرفت و آشتی سیاسی در سوریه امیدواریم زیرا ایمن ترین راه بازگشت دمشق به اتحادیه عرب همین عامل است. 
وزیر خارجه قطر افزود که دوحه همچنان به حمایت از مردم سوریه و دستیابی به یک راه حل و توافق سیاسی در این کشور ادامه می دهد.
وی اظهار کرد که از طرف مسکو به نشستی که قرار است ماه جاری میلادی در مورد افغانستان برگزار شود، دعوت شده ایم. 
آل ثانی گفت که کشورش با همکاری دوستان خارجی خود امیدوار است که بر چالش های بسیاری که بر سر راه تلاش های بین المللی برای حل و فصل مسائل افغانستان وجود دارد، غلبه کند. 
وزیر امور خارجه قطر تاکید کرد که صلح واقعی تنها از طریق تفاهم میان گروه ها و احزاب افغانستانی حاصل می شود. 

به گفته وی همه طرف های بین المللی از جمله روسیه از مذاکرات بین گروه های افغانستانی در دوحه حمایت می کنند. 

لزوم مبارزه با گروههای تروریستی 

چاووش اووغلو وزیر امور خارجه ترکیه هم در این نشست گفت که ما در مورد مساله سوریه با وزیران خارجه قطر و روسیه رایزنی و گفت و گو کردیم.

وی افزود که هدف ما بحث در مورد تلاش ها برای دستیابی به یک راه حل سیاسی دائمی در سوریه است و درگیری در سوریه تنها با یافتن راه حل سیاسی قابل پایان خواهد خواهد بود.

به گفته وزیر خارجه ترکیه، برای شکستن بن بست کنونی باید رژیم سوریه را تحت فشار قرارداد.

چاووش اوغلو ادامه داد که کشورش برای کاهش بحران انسانی در سوریه و دستیابی به راه حل سیاسی به همکاری با قطر ادامه می دهد.

وی گفت که در این نشست در مورد مساله مبارزه با گروه ها و سازمان های تروریستی در سوریه بحث و تبادل نظر شد.

وزیر امور خارجه ترکیه اظهار کرد که در این نشست تصمیم گرفته شد که جلسات مشترک با قطر و روسیه برای بحث در مورد بحران سوریه ادامه داشته باشد، بنابراین توافق کردیم که نشست بعدی در ترکیه برگزار شود.

وی گفت که در این نشست در مورد مساله مبارزه با گروه ها و سازمان های تروریستی در سوریه بحث و تبادل نظر شد.
وزیر امور خارجه ترکیه اظهار داشت که در این نشست تصمیم گرفته شد تا جلسات مشترک با قطر و روسیه برای بحث در مورد بحران سوریه ادامه داشته باشد، بنابراین توافق شد که نشست بعدی در ترکیه برگزار شود. 
چاووش اوغلو بیان کرد که با وجود کارشکنی و مخالفت برخی طرف ها، آنکارا  سامانه دفاع هوایی روسی اس ۴۰۰ را خریداری کرد./ ایرنا

 

ارسال نظر

تازه ها