کد خبر 104469

رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیک اعلام کرد:

رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیک، از توسعه کاربرد امضای الکترونیکی تا ۲.۵ برابر نسبت به سال گذشته و رسیدن به ۵۲۰ هزار گواهی امضا در سال ۹۹ خبر داد.

به گزارش بااقتصاد، به نقل از وزارت صمت، علی رهبری در آیین رونمایی است امضای الکترونیکی همراه با بیان اینکه شورای سیاست‌گذاری گواهی الکترونیکی در رأس زیرساخت کلید عمومی کشور قرار دارد گفت: در طول ۲ سال گذشته، اقدامات مثبتی در لایه‌های مختلف زیرساخت، کاربران و کاربرد انجام شده است که نتایج مطلوبی را به دنبال داشته است.

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیک افزود: در بخش ارتقای امنیت و توسعه لایه زیرساخت، نسل امضا از G2 به G3 ارتقا یافته و متناسب با استانداردها به روز شده است؛ همچنین سامانه نظارت برخط (آنلاین) مرکز ریشه بر مراکز میانی راه‌اندازی شد و در کنار این اقدامات، امکان ارزیابی عملکرد دفاتر ثبت‌نام توسط مراکز میانی فراهم شده است.

وی امکان نظرسنجی مشتری به ازای صدور هر گواهی در دفتر ثبت‌نام و ارتقا تجهیزات مراکز میانی دولتی را از دیگر موارد ارتقا یافته در دو سال اخیر عنوان کرد.

حذف ۲۷۰ هزار مراجعه حضوری

رهبری در ادامه یکی از مشکلات عمده کاربران را دشواری و سخت بودن فرآیندها اعلام کرد و توضیح داد: به منظور برطرف کردن این مشکل و حذف مراجعه حضوری کاربر، اقدامات لازم انجام شده و نامه مرتبط با این موضوع مبتنی بر صدور نیمه حضوری و تمدید غیرحضوری به کلیه دستگاه‌ها ابلاغ شد که این امر نه تنها از ۲۷۰ هزار مراجعه حضوری در سال جلوگیری به عمل آورد که موجب صرفه‌جویی ۱ میلیون و پانصد هزار برگ کاغذ نیز می‌شود.

ارتقای امنیت با امضای الکترونیک همراه

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی موضوع تهیه توکن و مباحث مربوط به امنیت آن را از دیگر چالش‌های لایه کاربران عنوان کرد و گفت: با تلاش‌های انجام شده و با قرار دادن امضا روی دستگاه و یا سیم‌کارت گوشی‌های همراه، سعی کردیم این مشکلات را نیز برطرف کنیم و کاربران امکان داشتن امضا همراه در سطوح یک و دو را داشته باشند.

وی در ادامه به اقدامات انجام شده در لایه کاربرد اشاره کرد و گفت: با اقداماتی توسط سازمان اداری استخدامی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و مرکز توسعه تجارت الکترونیکی انجام شد، روش بکارگیری امضای الکترونیک در سامانه‌ها را توسعه دادیم.

ترغیب بخش خصوصی و دولتی برای استفاده از امضا الکترونیک

رهبری کاهش زمان تجهیز سامانه به امضای الکترونیکی و ترغیب بخش دولتی و خصوصی برای استفاده از آن را به عنوان اقدامات دیگر مرکز توسعه تجارت الکترونیکی دانست و تصریح کرد: بر اساس هماهنگی انجام شده با سازمان اداری استخدامی، به کارگیری امضا الکترونیکی در سال ۹۹ دارای ۹ امتیاز بوده و برای سال ۱۴۰۰، ۲۲ امتیاز برای آن در نظر گرفته شده است.

صدور روزانه ۱۰۵ هزار بارنامه با امضا الکترونیک

طبق توضیحات رهبری، سامانه جامع تجارت نیز به این امضا مجهز است و با تعامل ایجاد شده با سازمان حمل و نقل و راهداری، روزانه ۱۰۵ هزار بارنامه در کشور با امضای الکترونیکی صادر می‌شود؛ همچنین در سامانه تدارکات الکترونیکی دولت، پاکت‌های ب و ج شرکت‌کنندگان در مزایده و مناقصه با امضا الکترونیکی ارسال می‌شود که موجب حذف ۱ میلیون برگ کاغذ در سال می‌شود.

صدور ۵۲۰ هزار گواهی امضا الکترونیک در سال ۹۹

وی در پایان با تاکید بر توسعه کاربرد این امضا، از رشد ۲.۵ برابری استفاده از این امضا نسبت به سال گذشته و رسیدن به ۵۲۰ هزار گواهی امضا در سال ۹۹ خبر داد.

 

ارسال نظر

تازه ها