کد خبر 104342

رئیس اتاق اصناف ایران گفت: اگر کالا به اندازه نیاز بازار در اختیار اصناف قرار بگیرد، اصناف بهترین مرجع برای حفظ تعادل قیمت‌ها و عرضه مناسب در بازار هستند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از اتاق اصناف ایران، سعید ممبینی در نشست وب کنفراس هماهنگی اجرای طرح توزیع مویرگی کالای اساسی در واحدهای صنفی منتخب با حضور غلامرضا حسن پور رئیس سازمان بسیج اصناف کشور و سعید صارمی معاون مدیرکل تنظیم بازار وزارت صمت گفت:  وقتی درباره مشکلات کالا صحبت می کنیم ناگزیر باید توجه‌مان به زنجیره تامین نیز باشد و تضمین می دهیم اگر کالا به اندازه نیاز بازار در اختیار اصناف قرار بگیرد، مشکلی در عرضه کالا نخواهیم داشت و اصناف بهترین مرجع برای حفظ تعادل قیمت ها و عرضه مناسب در بازار هستند.

 رئیس اتاق اصناف ایران افزود: وقتی میزان واردات برای نهاده ها جوابگوی نیاز تولید نیست و زمانی که تولید پاسخ گوی نیاز بازار نیست ، بخواهیم نظام توزیع و اصناف را مقصر بدانیم درست نیست و در طی سال های گذشته تلاش کردیم با همه ابزارهای موجود زحمات و تلاش های اصناف را به تصویر بکشیم و به روشنی بیان کنیم که اصناف تلاش های زیادی را در زنجیره توزیع کالا و عرضه مناسب با قیمت مصوب در سطح کشور داشته اند.

ممبینی با اشاره به توزیع کالای اساسی در راستای تنظیم بازار توسط برخی از واحدهای صنفی بیان کرد: زمانی که می گوییم کاسبان امین به این معنا نیست که دیگر کسبه امین نیستند بلکه محدودیت هایی در عرضه مقدار برخی از کالاهای اساسی وجود دارد و قطعا نمیتوان به تعداد همه اعضای یک صنف کالا در اختیارشان قرار بگیرد و به همین دلیل یک سری پارامترها مانند داشتن ترازوی دیجتال و استفاده از صندوق برای ارائه فاکتور و ثبت تراکنش ها در تعیین واحدهای منتخب الزامی است و توزیع نیز به صورت چرخشی انجام می گیرد، به عنوان مثال اگر اتحادیه ای ۵۰۰ عضو مرغ فروش دارد عرضه مرغ با قمیت مصوب ابتدا در چند واحد منتخب انجام می‌گیرد و در هفته بعد چند واحد دیگر به صورت چرخشی برای عرضه کالا در نظر گرفته می شوند.

وی افزود: نظارت بر روند اجرای طرح توزیع کالای اساسی از سوی بازرسان اتاق های اصناف و اتحادیه ها و بازرسان بسیج اصناف نیز صورت می‌گیرد و دستگاه های متولی نیز در راستای اجرای بهترین طرح باید همکاری های لازم را داشته باشند و اینکه کالاها در فروشگاههای زنجیره ای توزیع می شوند تنها مزیتی که دارند بحث ارائه فاکتور است که باید تلاش کنیم واحدهای صنفی نیز در این راستا حرکت کنند تا در حوزه رقابت دچار خلاء نشویم .

ممبینی اظهار داشت: امیدواریم با تمهیداتی که دولت به کار بسته با تامین به موقع مواد اولیه کارخانجات، شاهد رونق کسب وکار و ایجاد آرامش در بازار باشیم و در تعدیل قیمت ها باید تخفیف ها بخصوص در بحث کالاهای اساسی مرتبط با شب عید بارزتر شود.

* شبکه مویرگی کالا تاثیر زیادی در تنظیم بازار کشور دارند

در ادامه این نشست  غلامرضا حسن پور رئیس سازمان بسیج اصناف کشور گفت: شبکه مویرگی کالا یا همان واحدهای صنفی خرد (کاسبان امین) تاثیر زیادی در تنظیم بازار و توزیع کالا در کشور دارند و برخی از مشکلات حوزه بازار صرفا در بخش توزیع کالا نیست و لازم است توجه بیشتری در حوزه تامین و تولید کالا صورت بگیرد.

وی با بیان اینکه بحث کاسبان امین یا منتخبین صنفی از اهمیت بسیار بالایی برخودار است، تصریح کرد: باید به شبکه صنفی و اصناف اعتماد کرد تا بتوان موضوع تنظیم بازار و توزیع کالاها ضروری را به بهترین شکل اجرایی کرد.

حسن پور با بیان اینکه اصناف در یک سال گذشته آسیب های زیادی دیدند، اظهار کرد: طرح شبکه کاسبان امین مورد تایید دولت است و این طرح در مشهد اجرایی شده و بازتاب های بسیار خوبی داشته است و با اجرای این طرح کمک موثری به واحدهایی که در یک سال گذشته خسارت وارده شده است میتوان کرد.

رئیس سازمان بسیج اصناف کشور با اشاره به بیانات رهبری در خصوص ورود بسیج برای کمک به تنظیم بازار تصریح کرد: اقدامات لازم برای همکاری بسیج اصناف انجام شده و با همکاری واحدهای صنفی و نظارت بسیج اصناف توزیع مرغ در واحدهای صنفی منتخب به بهترین شکل در مناطق مختلف کشور صورت گرفت و نباید زنجیره تامین تا توزیع کالاهای ضروری قطع شود و این زنجیره باید ادامه دار باشد.

وی با اشاره به اهداف اجرای طرح  کاسبان امین گفت: هدف از اجرای این طرح خدمت رسانی به مردم با ارائه اجناس مرغوب و قیمت مناسب، توجه به معیشت و اقتصاد خانواده، توزیع عادلانه اقلام اساسی بین مردم در مناطق حاشیه شهر و مناطق محروم، جلوگیری از سوء استفاده مفسدین اقتصادی در خصوص کوتاه شدن دست واسطه ها و دلالان و توسعه اعتماد به کاسبان و واحدهای صنفی می باشد.

حسن پور با بیان اینکه وجود ۳ میلیون واحدصنفی در کشور بزرگترین فرصت برای توسعه اقتصاد است، افزود: در ابتدای شیوع بیماری کرونا تمامی کشورهای غربی و اروپایی با مشکل شبکه توزیع کالا و خالی شدن فروشگاه‌ها و هجوم مردم به فروشگاه‌ها مواجه شدن که در ایران به دلیل فعال بودن شبکه مویرگی زنجیره توزیع این مشکلات را نداشتیم و عرضه کالا به صورت مستمر صورت گرفت.

رئیس سازمان بسیج اصناف کشور با اعلام آمادگی بسیج اصناف و اتاق های اصناف برای اجرای هرچه بهتر طرح توزیع کالاهای ضروری در شبکه مویرگی یا همان کاسبان امین گفت: بسیج اصناف و اتاق های اصناف در همه عرصه ها فعال بودند و کمک های موثر و مطلوبی در زمان زلزله ، سیل و کرونا داشتند و در حال حاضر نیز برای کمک به بحث تنظیم بازار آمادگی لازم را در اجرای طرح های مصوب دارند.

 

ارسال نظر

تازه ها