کد خبر 104300

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد:

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اصلاح ساختار اقتصادی کشور و تقویت درونی را باعث جلوگیری از آسیب پذیری اقتصاد از عوامل خارجی و یا کاهش اثرات آن دانست و گفت: باید به سمت اصلاح ساختار اقتصادی کشور برویم تا اقتصاد مقاوم شود.

به گزارش بااقتصاد، مهدی طغیانی سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس، درباره نقش مخرب عوامل برون‌زای اقتصاد، گفت: در این خصوص بحث ضربه پذیری اقتصاد مطرح است، یعنی اگر بخواهیم ضربه پذیری اقتصاد کمتر شود که عوامل مخرب برون زا از قبیل تحریم، کرونا و ... بر آن تاثیری نداشته یا کاهش یابد، باید مقاومت اقتصاد را از درون افزایش داد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به طور مثال در بحث کالاهای اساسی مانند نهاده‌های دامی و ... باید به سمت تولید در داخل رفت تا نقش عوامل خارجی نتواند صدماتی به کشور بزند و یا ضربات کاهش یابد.

وی گفت: برای ایجاد مقاومت در اقتصاد کشور باید به سمت سیاست‌ها و مولفه‌های اقتصاد مقاومتی حرکت کنیم تا اقتصاد از درون مقاوم شود و اگر توجهی به این سیاست‌ها نشود اقتصاد در مقابل عوامل برون زا ضربه پذیر خواهد ماند.

طغیانی تصریح کرد: هر چقدر قدرت مقاومت اقتصاد را بالا ببریم نقش مخرب عوامل برون‌زا کمتر می‌شود و هر چقدر ضعیف‌تر عمل شود اقتصاد با مشکل روبرو خواهد شد و حتی این مورد اهرم فشاری برای کشورهای دیگری می‌شود تا سیاست‌های خودشان را تحمیل کنند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا می‌توان بدون توجه به عوامل برون‌زا، اقدامات در زمینه مهار تورم، حفظ ارزش ریال، کنترل نقدینگی وغیره انجام داد، بیان کرد: یکی از این اقدامات صادرات است؛ یعنی برای مقاوم سازی اقتصاد کشور باید صادرات کشور را بالا برد و به این واسطه همچنین ارزآوری زیادی صورت گیرد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی افزود: اگر سالی ۵۰ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی داشته باشیم هیچ مشکلی در اقتصاد به وجود نمی‌آید، حتی اگر دچار تحریم هم باشیم یعنی حتی در زمان تحریم هم کشور با وارد کردن ارز به کشور مشکل داشت، اما ارزهای صادراتی را توانستیم وارد کنیم.

طغیانی در پایان گفت: باید به سمت اصلاح ساختار اقتصادی کشور برویم تا اقتصاد مقاوم شود. همانند یک بدن وقتی مقاومت بدن افزایش یابد در مقابل بیماری‌ها سلامت خود را حفظ می‌کند که کشور باید به این سمت برود./ ایبنا

 

ارسال نظر

تازه ها