کد خبر 103751

بر اساس اعلام بانک امریکاف اگر اقتصاد چین تا سال ۲۰۳۵ دو برابر رشد کند، می‌تواند تا سالهای ۲۰۲۷ و ۲۰۲۸ به بزرگترین اقتصاد دنیا تبدیل شود و امریکا را پشتع سر بگذارد.

به گزارش بااقتصاد، به نقل از سی ان بی سی، طبق گفته یکی از اقتصاددان‌های بانک آمریکا، چین می‌تواند اندازه اقتصاد خود را تا 2035 دو برابر کند و آمریکا را به عنوان بزرگترین اقتصاد دنیا پشت سر بگذارد.

 شی جین پینگ، رئیس جمهور چین در ماه نوامبر اعلام کرد این امکان وجود دارد که تولید ناخالص داخلی این کشور و درآمد سرانه آن تا 2035 دو برابر شود.

دو برابر شدن تولید ناخالص داخلی چین نیاز به متوسط رشد سالانه 4.7 درصدی طی 15 سال آینده دارد که برخی عقیده دارند دستیابی به آن سخت است ولی هلن کیائو، سرپرست بخش اقتصاد آسیایی در تحقیقات جهانی بانک آمریکا گفت برخی اصلاحات اقتصادی می‌تواند به چین در رسیدن به این هدف کمک کند.

 وی گفت:« ما عقیده داریم چین می‌تواند این موفقیت را بدست آورد.»

کیائو پیش‌بینی می‌کند بزرگترین اقتصاد آسیا علاوه بر دو برابر کردن تولید ناخالص داخلی خود، در حدود سالهای 2027 و 2028 آمریکا را به عنوان بزرگترین اقتصاد جهان پشت سر می‌گذارد.

 اقتصاد چین از معدود اقتصادهایی است که با وجود بحران کرونا در 2020 رشد کرد. اطلاعات رسمی نشان می‌دهد اقتصاد چین 2.3 درصد در سال گذشته میلادی رشد کرده و صندوق بین‌المللی پول رشد 8.1 درصدی را در سال جاری میلادی برای اقتصاد این کشور پیش‌بینی می‌کند.

 در این بین، آمریکا 3.5 درصد در 2020 کوچک شد. صندوق بین‌المللی پول اعلام کرده اقتصاد این کشور 5.1 درصد در 2021 رشد می‌کند.

کیائو در گزارشی که اوایل همین ماه منتشر شد به برخی نگرانی‌ها در مورد رشد اقتصاد چین برای رسیدن به اهداف خود در 2035 اشاره کرد که عبارتند از:

  •  مسن شدن جمعیت چین به رشد اقتصاد آن لطمه می‌زند
  •  نسبت بالای بدهی به تولید ناخالص داخلی چین ثبات اقتصادی آن را تهدید می‌کند
  •  مدل رشد سرمایه‌گذاری در چین پایدار نیست و نمی‌تواند در بلندمدت باعث رشد اقتصاد شود.

 طبق این گزارش، این نگرانی ها رشد کل اقتصاد چین را آهسته‌تر می‌کنند ولی آن را از مسیر خارج نخواهند کرد./ تسنیم

 

ارسال نظر

تازه ها