کد خبر 103262

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس:

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، از اصلاح قانون بانک مرکزی جمهوری اسلامی در کمیسیون اقتصادی مجلس خبر داد و گفت: اصلاح ساختار و قوانین بانک مرکز از سال 1400 در صحن علنی مجلس اجرا می‌شود.

به گزارش بااقتصاد، محمدرضا پورابراهیمی صبح امروز در همایش بزرگداشت روز صادرات استان کرمان در محل اتاق بازرگانی اظهار داشت: اقتصاد کشور را در دوران بسیار سختی اداره می‌کنیم و با وجود همه تلاش دشمن اما مسیر حرکت ما کماکان استمرار پیدا می‌کند.

وی بیان کرد: روزهای سختی در سال 96 و 97 داشتیم و آمریکایی‌ها هجمه سنگینی در سال 97 به‌راه انداختند و رسما اعلام کردند پایان جمهوری اسلامی در سال 97 است و جشن کریسمس را در ایران می‌گیریم.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: آن سال‌ها پشت‌سر گذاشته شده است و با وجود همه کارشکنی‌ها بر علیه جهوری اسلامی اما حجم تجارتی که در بخش صادرات غیرنفتی کشور تا پایان سال پیش‌بینی می‌کنیم حدود 60 میلیارد دلار است.

پورابراهیمی ادامه داد: تراز تجاری برای بهمن ماه 2.5 میلیون دلار منفی است و میزان صادرات کمتر از واردات است و باید به شرایط گذشته برگردیم و پیش‌بینی‌ها روند بهبود اقتصاد کشور در مسیر تشکیل دولت قوی، کارآمد و توانمند در کنار مجلس با انگیزه را نوید می‌دهد و این امر مسیر آینده اقتصاد را به سمت مطلوب‌تری رقم می‌زند.

وی با اشاره به اینکه اصلاح قانون اتاق بازرگانی طی هفته گذشته در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در دستور کار قرار گرفته است، هدف از این امر را ارتقای جایگاه بخش خصوصی ذکر کرد و افزود: امیدواریم بتوانیم آنچه به‌عنوان ظرفیت‌های بخش خصوصی است را تقویت کنیم، زیرا وضعیت الان مناسب نیست.

پورابراهیمی تصریح کرد: تمام احکامی که می‌تواند ظرفیت پارلمان بخش خصوصی را ارتقا دهد تا در عرصه داخلی و خارجی از اقتدار در بخش بازرگانی بهره‌مند شود را می‌توانیم در اصلاح قانون اتاق بازرگانی قرار دهیم.

وی با بیان اینکه رویکرد برنامه هفتم توسعه و برنامه‌های بودجه‌ای کشور صادرات‌محور است، عنوان کرد: تا پایان اسفند ماه امسال 7 رایزن اقتصادی در 12 کشور هدف ما آغاز به‌کار می‌کنند. 

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی افزود: مجوز فعالیت وزارت امور خارجه برای کمک در حوزه بخش صادراتی را از سال 92 گرفتیم و از سال 95 امکان ورود اتباع خارجی به کرمان را عملیاتی کردیم و مجوز ویزای فرودگاهی صادر شد.

پورابراهیمی بیان داشت: کرمان قطب صادرات کشور است و تراز تجاری هیچ استانی به اندازه کرمان مثبت نیست و باید این مسیر را همزمان و هم‌جهت جلو ببریم.

وی با تاکید بر اینکه وزارت صمت و وزارت امور خارجه باید در خدمت صادرکنندگان باشند، یادآور شد: اقداماتی برای رفع مشکل تولیدکنندگان در دستور کار قرار دادیم و موضوع اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده تمام شده است و اگر بحث بودجه زودتر تمام شود، تا پایان سال اصلاحیه در صحن علنی مطرح می‌شود که هدف آن کمک به فعالان اقتصادی است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی سخنان خود را با یک خبر خوب به پایان رساند و اظهار کرد: اصلاح قانون بانک مرکزی جمهوری اسلامی در کمیسیون اقتصادی مجلس به پایان رسید و اصلاح ساختار و قوانین بانک مرکزی را از سال 1400 در صحن علنی مجلس عملیاتی می‌کنیم./ فارس

 

ارسال نظر

تازه ها