کد خبر 103028

نماینده خمین در مجلس تصریح کرد:

نماینده خمین و عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، با اشاره به رفتار متناقض دولت در حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، گفت: رد کلیات لایحه بودجه 1400 اقدام درست و دقیقی بود که از سوی قاطبه نمایندگان انجام شد.

به گزارش بااقتصاد، علیرضا نظری، با اشاره به  پشت پرده جنجال ارز 4200 در لایحه بودجه و  تحرکات عجیب دولت نسبت به مصوبات کمیسیون تلفیق مجلس، ‌گفت: بسیاری از دولتمردان در روزهای آغاز به کار کمیسیون تلفیق اعلام کرده بودند که موافق گران کردن ارز کالاهای اساسی هستند. به عنوان مثال وزیر صمت  از مجلس خواسته بود که با یک تصمیم انقلابی ارز 4200 تومانی را حذف کند.

این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس،‌  ادامه داد: بعد از رسانه ای شدن مصوبات کمیسیون، شاهد چرخش 180 درجه ای در اظهارات دولتی ها بودیم. همین جا بود که پالس متناقض از دولت صادر شد و یکی از مسئولان جهاد کشاورزی اعلام کرد، کمبود روغن در مقطع فعلی به دلیل مصوبه کمیسیون تلفیق ‌بوده و این موضوع زمینه ساز احتکار  در کشور شده است. یعنی همان دولتی که از مجلس خواسته بود که با تصمیم انقلابی ارز کالاهای اساسی را حذف کند، حالا  (کمیسیون تلفیق بودجه) را مقصر کمبود در کشور معرفی می کرد.

این نماینده مجلس  با طرح یک سوال، گفت:  اگر برآورد دولت این است که گران کردن ارز کالاهای اساسی بحران زاست و این موضوع می‌تواند به اعتبار مجلس آسیب وارد کند، چرا اجازه نمی‌دهد تا این سیاست اجرا شود و  بهره برداری لازم را انجام دهد؟ بر اساس اعلام رسمی معاون اول رئیس جمهور مکاتباتی با مقامات ارشد کشور در خصوص تبعات حذف ارز ترجیحی صورت گرفته است. در واقع ممکن بود با بروز تبعات گران شدن دفعی کالاهای اساسی، مجلس مقصر این موضوع جلوه داده شود. مجموع این موارد نشان می دهد رد کلیات لایحه بودجه اقدام درست و دقیقی بوده که از سوی قاطبه نمایندگان انجام شد.

نظری معتقد است: برخی بدنبال مقصر جلوه دادن مجلس  در گران شدن کالاهای اساسی هستند اما باید بررسی شود که آیا نهاده های دامی وارداتی با ارز ترجیحی، به دست مصرف کننده  واقعی رسیده است یا نه؟ اگر قرار است رانتی توزیع شود که بدست نورچشمی ها برسد مجلس زیر بار نخواهد رفت و حتما باید این دست یارانه ها بدست مردم برسد./ تسنیم

 

ارسال نظر

تازه ها