کد خبر 102245

از واردات ۲۸ میلیون تنی سال جاری ۶۹ درصد به کالاهای اساسی اختصاص داشته است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد،  اخیرا گمرک ایران وضعیت تجارت خارجی در ۱۰ ماه اول امسال را اعلام کرد که نشان داد حجم تجارت خارجی ایران به  ۱۲۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن به ارزش ۵۸ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار رسیده است. ؛ از این رقم  ۹۴ میلیون و ۵۴۱ هزار تن به ارزش ۲۸ میلیارد و ۶۳ میلیون دلار سهم صادرات و ۲۸ میلیون و ۲۴۹ هزار تن به ارزش ۳۰ میلیارد و ۶۳۹ میلیون دلار سهم واردات بود.

بررسی جزئیات بیشتر و جریان واردات کالاهای اساسی از این حکایت دارد که از حدود ۲۸ میلیون تن واردات انجام شده ۶۹ درصد کالاهای اساسی بوده است که وزن آن  به بیش از  ۱۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تن می رسد.

واردات روزی ۱۰۱ هزار تن در ۲ ماه

از 11 آبان  تا ۳۰ دی ماه امسال هشت میلیون و ۱۰۰ هزار تن کالای اساسی به ارزش ۹ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار معادل روزی ۱۰۱ هزار تن وارد کشور شده است.

این در حالی است که در ۹ ماهه امسال ۱۷میلیون و۴۶۰هزارو ۴۰ تن کالای اساسی به ارزش هشت میلیارد و ۷۶۳میلیون و ۳۵۹هزار و ۲۱۸ دلار از گمرک ترخیص شده بود.

اما موجوی کالاهای اساسی در گمرک و بنادر تا اواخر دی ماه  به همراه کالای موجود در ۳۲ شناور رسیده به بنادر که حدود ١.٤ میلیون تن همراه داشته به ۵.۶ میلیون تن رسیده است.

در موجودی ۴.۲ میلیون تنی کالاهای اساسی  در گمرک و بنادر، ذرت با ٢.٤ میلیون تن بیشترین حجم را داراست، همچنین موجودی گندم ۱۵۰.۵ هزار تن، جو ۲۷۱.۱ هزار تن، سویا ۵۰۸.۵ هزار تن، برنج ۹۱.۴ هزار تن، شکر ۱۰۴.۷ هزار تن، روغن خام ۴۰۲ هزار تن و دانه های روغنی ۲۵۱.۴ هزار تن است.

از نیمه آبان ماه سال جاری در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت مصوباتی در راستای تسهیل ترخیص کالاهای اساسی و مواد اولیه تولید صادر و در دستور کار قرار گرفت که تا حدودی موجب رفع موانع اصلی در ترخیص کالاهای دپو شده در گمرک و بنادر شد و از جمله آن تسهیل شرایط ارزی بود.

 

ارسال نظر

تازه ها