کد خبر 101685

عضو کمیسیون عمران مجلس

عضو کمیسیون عمران مجلس در سخنانی اعلام کرد طرح جهش تولید و تامین مسکن فردا در صحن مجلس مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، عضو کمیسیون عمران مجلس درباره آخرین وضعیت طرح جهش تولید و تامین مسکن می‌گوید: به لطف خدا با فشار نمایندگان در دستور کار روز دوشنبه 29 دیماه قرار گرفته است.

مجتبی یوسفی افزود:یکی از اشکالاتی که ما به هیئت رئیسه مجلس داشتیم، این بود که طرح جهش تولید دوفوریتی بود و عملا حدود سه ماه پیش کلیات مصوب شد و جزئیات آنرا حدود دو ماه قبل در کمیسیون عمران مجلس تصویب کردیم.

وی با یادآوری این‌که حدود 6 ماه در خصوص طرح جهش تولید با کمک صاحبنظران و کارشناسان، وزارت راه و شهرسازی و... کار صورت گرفته است، افزود:سعی کردیم نوع تعامل مجلس با توجه به این‌که دولت‌ها در نهایت اجرا کننده هستند،‌در سطح بسیار بالایی قرار داشته باشد. در حدود 10 جلسه با حضور وزیر راه و شهرسازی این طرح مورد بررسی قرار گرفت. ضمن این‌که برای کارشناسان این وزارتخانه در 35 جلسه کمیسیون عمران مجلس (هر جلسه حدود 4 ساعت) وقت گذاشتیم.

عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به این‌که از بخش خصوصی برای طرح جهش تولید نظرخواهی کردیم، گفت: مرکز پژوهش‌های مجلس نیز به صورت کامل با ما در این طرح همراه بوده است. در مجموع تلاش کرده‌ایم طرح جامعی را داشته باشیم تا بتوانیم در بخش قانونگذاری و تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی مشکلات بخش مسکن را برطرف کنیم.

یوسفی بیان کرد: یکی از مشکلات کنونی بخش مسکن،‌ ساخت است. در طرح جهش تولید به ‌دنبال آن هستیم تا فاصله بین عرضه و تقاضا که سالانه بر اساس طرح جامع مسکن به یک میلیون واحد مسکونی نیاز داریم، از این تعداد 300 هزار واحد را مردم می‌سازند و 200 هزار واحد هم مسکن روستایی ساخته می‌شود.

آخوندی اعتقادی به برنامه‌ریزی در بخش مسکن نداشت

وی ادامه داد: بنابراین حدود 500 هزار واحد کمبود در کشور داریم، بر اساس سرشماری سال 95 حدود 6.5 میلیون نفر هم مستأجر در کشور داریم که انباشت از گذشته است. لذا این مسئله نشان می‌دهد حل مشکل مسکن با شعار دولت حل شدنی نیست،‌حالا بماند که در 5.5 سال مدیریت عباس آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی عملا هیچ اعتقادی به حوزه سیاستگذاری و برنامه‌ریزی در حوزه مسکن نداشت.

وی افزایش قیمت مسکن طی سال‌های اخیر را متوجه عملکرد وزیر سابق دانست و گفت: از اسفندماه سال گذشته تاکنون متوسط قیمت مسکن 150 تا 200 درصد حداقل افزایش یافته است. این عدم تحرک و عدم انجام اقداماتی که باید در موعد مقرر صورت می‌گرفت باعث این آشفتگی در بازار مسکن شده که رهن و اجاره برای مردم در برخی شهرها به یک آرزو تبدیل شده است.

عضو کمیسیون عمران مجلس اضافه کرد: نکته بعدی هم خارج شدن بازار مسکن از سفته‌بازی است. یعنی مالیات بر خانه‌های خالی، مالیات بر زمین بر بایر، مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات بر عایدی مسکن باید در کشور اجرایی شود. انبوه‌سازی که می‌خواهد مشکل مسکن را حل کند مورد حمایت قرار می‌گیرد اما کسی که می‌خواهد در بازار مسکن سفته بازی کند باید مالیات پرداخت کند. این کار کمک می‌کند تا سوداگری و سفته بازی از بازار مسکن حذف شود.

یوسفی تصریح کرد: این دو بخش یعنی ساخت و نظارت و اخذ مالیات چارچوب طرح جهش تولید و تامین مسکن است. بعد از تاخیر سه ماهه که هیئت رئیسه مجلس این طرح را به صحن نیاورد، فردا بناست که در صحن علنی مطرح شود.

منبع: تسنیم 

ارسال نظر

تازه ها