کد خبر 101156

سخنگوی وزارت بهداشت،

طبق اعلام سخنگوی وزارت بهداشت در 24 ساعت گذشته تعداد ۶ هزار و ۱۱۳ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد و 98 نفر نیز در این مدت جان خود را از دست دادند.

به گزارش پایگاه خری بااقتصاد، سیما سادات لاری روز سه شنبه با اعلام آخرین آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا در ایران افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (۱۶ دی ۱۳۹۹) بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۹۸ نفر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا فوت کردند که با این رقم شمار مجموع جانباختگان بر اثر این بیماری در ایران به ۵۵ هزار و ۷۴۸ نفر رسید.

آمار قربانیان کرونا در ایران از ۲۵ خردادماه تاکنون به صورت مداوم سه رقمی بوده است.

لاری افزود: در شبانه روز گذشته همچنین ۶ هزار و ۱۱۳ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی و ۶۸۶ نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۲۵۵ هزار و ۶۲۰ نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: خوشبختانه تاکنون یک میلیون و ۲۹ هزار و ۲۸ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین ۴۸۲۹ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تاکنون ۷ میلیون و ۸۸۵ هزار و ۴۱۶ آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در کشور انجام شده است.

لاری گفت: در حال حاضر و بر اساس آخرین تحلیل ها، ۴ شهرستان ساری، آمل، رامسر و سوادکوه شمالی در وضعیت قرمز، ۴۳ شهرستان در وضعیت نارنجی و ۴۰۱ شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: به جز چهار شده اعلام شده استان مازندران که در وضعیت قرمز یعنی بسیار پر خطر کرونا قرار دارند بقیه شهرهای این استان در وضعیت نارنجی یعنی پر خطر هستند و با توجه به اینکه بر خلاف روال نزولی موارد ابتلا و مرگ کرونا در استانهای دیگر، در استان مازندران شاهد روند صعودی این بیماری هستیم. اگر مراقبت ها و اصول بهداشتی در این استان رعایت نشود به زودی شهرهای دیگری از این استان وضعیت قرمز پیدا می کنند.

لاری افزود: با این وجود تیم های مراقبت و حمایت طرح شهید حاج قاسم سلیمانی با همکاری نیروهای وزارت بهداشت و همکاران هلال احمر و سازمان بسیج مشغول مراقبت و انجام تست های سریع تشخیص کرونا در این استان هستند و امیدواریم با همکاری جدی تر مردم این استان در عمل به توصیه های بهداشتی و پرهیز از دورهمی های خانوادگی و ملاقاتهای محلی در روستاها شاهد توقف روند نگران کننده افزایش بیماری کووید۱۹ در استان مازندران باشیم.

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد به طوری که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.

بیماری کووید ۱۹ بر اساس آمار رسمی کشورها تاکنون بیش از ۸۵ میلیون نفر را در دنیا مبتلا کرده و بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر نیز بر اثر این بیماری جان خود را از داده‌اند. ایران از نظر تعداد فوت کرونا و بدون در نظر گرفتن نسبت جمعیت نهمین کشور دنیاست. تعداد فوت کرونا در آمریکا، برزیل، هند، مکزیک، ایتالیا، انگلیس، فرانسه و روسیه بیش از ایران بوده است.

ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه و سرفه و حتی قطرات تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علائم بیماری کووید ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس دچار بیماری خفیف می‌شوند.

جهش ویروس کرونا در انگلستان که موجب افزایش سرایت و بیماری زایی آن شده، نگرانی های جدیدی را در سطح دنبا به وجود آورده است.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها