کد خبر 101089

یک مقام مسئول:

یک مقام آگاه، اظهارات رییس سازمان حفاظت محیط زیست را تکذیب کرد و گفت: اینکه گفته می‌شود به دلیل تحریم و محدودیت صادراتی مازوت، نیروگاه‌ها از این سوخت استفاده می‌کنند کاملاً کذب است.

به گزارش بااقتصاد، یک مقام آگاه درباره وضعیت تولید، مصرف و صادرات مازوت در کشور، گفت: در حال حاضر میزان تولید مازوت در کشور حدود ۶۵ میلیون لیتر در روز است که از این میزان حدود ۱۵ میلیون لیتر در روز به مصرف داخل می‌رسد و ٥٠ میلیون لیتر آن نیز صادر می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه نباید هر موضوعی را به تحریم ارتباط دهیم تصریح کرد: هیچ مشکلی در روند صادرات فرآورده‌های نفتی به ویژه مازوت وجود ندارد. نه تنها در حال حاضر، بلکه هیچگاه مشکلی در زمینه صادرات این فرآورده وجود نداشته و در تمامی فصول و شرایط، در بازارهای منطقه مشتری خودش را دارد.

این مقام مسئول افزود: مازوت در حال حاضر به مقاصد افغانستان، پاکستان، عراق و برخی دیگر از کشورهای همسایه صادر می‌شود.

وی تصریح کرد: اگر محدودیت‌های تحریمی، مشکلی برای صادرات مازوت ایجاد کرده بود، باید در تابستان که مصرف برق رو به فزونی گذاشته و نیروگاه‌ها با تمام توان در حال تولید برق هستند از مازوت به عنوان سوخت دوم استفاده می‌کردند اما در تابستان سوخت نیروگاه‌های کشور به طور کامل از گاز است و به هیچ عنوان و در هیچ کجا از سوخت مازوت در بخش نیروگاهی استفاده نمی‌شود. بنابراین اینکه گفته می‌شود به دلیل تحریم و محدودیت صادراتی مازوت نیروگاه‌ها از این سوخت استفاده می‌کنند کاملاً کذب است.

گفتنی است؛ عیسی کلانتری، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان محیط زیست دیروز در مصاحبه با یکی از روزنامه‌های تهران، درباره علت تشدید آلودگی هوای تهران مدعی شده بود که بدلیل محدودیت‌های تحریمی، انبار پالایشگاه‌ها پر از مازوت شده است و در آستانه تعطیلی؛  نه می‌توانستند مازوت را مصرف کنند و نه صادر، به ناچار نیروگاه‌ها به مازوت سوزاندن روی آوردند و گرفتار هوای آلوده شدیم./ مهر

 

ارسال نظر

تازه ها