کد خبر 100995

اعضای اوپک پلاس در ماه نوامبر 101 درصد به توافق کاهش تولید پای‌بند بودند که 104 درصد سهم اوپک و 95 درصد سهم غیراوپکی‌ها بوده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از رویترز، دو منبع آگاه در آستانه نشست 4 ژانویه اوپک پلاس که در مورد میزان تولید در ماه فوریه تصمیم‌گیری می‌کنند، گفتند تولید کنندگان نفت این گروه در ماه نوامبر به طور کامل به توافق کاهش تولید پای‌بند بودند.

به گفته یکی از این منابع، میزان پایبندی اعضای سازمان اوپک به 104 درصد رسید درحالی که پایبندی باقی تولیدکنندگان هم پیمان از جمله روسیه 95 درصد بوده است و در مجموع این گروه 101 درصد به کاهش عرضه وفادار ماندند.

روسیه هفته گذشته اعلام کرد تمایل دارد که اوپک پلاس در ماه فوریه نیز تولید خود را 500 هزار بشکه در روز افزایش دهد.

یکی از منابع آگاه به رویترز گفت: «آیا پیش بینی تقاضا برای نفت در سه ماهه نخست 2021 بهتر از پیش بینی در اوایل ماه دسامبر بوده است؟ با توجه به محدودیت های قرنطینگی در بسیاری از کشورهای اروپایی تا پایان ماه ژانویه، من (چنین) فکر نمی کنم.»

بسیاری از کشورهای اروپایی از جمله انگلیس، آلمان و فرانسه، محدودیت های عبور و مرور برای کنترل موج جدید این بیماری اجرا کرده اند.

کشورهای عضو اوپک پلاس در اوایل ماه دسامبر 2020 توافق کردند از ژانویه 2021 رقم کاهش بی سابقه تولید 7.7 میلیون بشکه ای خود را به 7.2 میلیون بشکه در روز برساند. در این درحالی است که در ابتدا قصد داشت 2 میلیون بشکه در روز بر میزان تولید خود بیفزایند.

 بر اساس آخرین توافق، تغییرات تولید ماهانه از 500 هزار بشکه در روز بیشتر نخواهد شد./فارس

 

ارسال نظر

تازه ها