کد خبر 100923

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغ تخمگذار

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغ تخم‌گذار در سخنانی از صادرات 65 هزار تنی تخم مرغ در نه ماه ابتدایی سال خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، «هدایت اصغری» روز پنجشنبه گفت: براساس آمارهای موجود سال گذشته (۱۳۹۸) بیش از یک میلیون تن تخم مرغ از کشور صادر شد که با توجه به میزان تولید، کشور امکان صادرات سالانه بین ۹۰ تا ۹۵ هزارتن از این محصول وجود دارد.

وی با بیان اینکه بهترین شرایط برای مدیریت بازار تخم مرغ تعیین و تنظیم بازار داخلی و صادراتی است، اظهارداشت: صادرات تخم مرغ باید به شکل هوشمند مدیریت شود به طوری که صادرات را به صورت کشوری انجام ندهیم بلکه استانی انجام شود. براساس این فرایند، بازار تخم مرغ هر استانی که تامین است اجازه صادرات خواهد داشت و در واقع بازار توسط خود تولیدکنندگان تنظیم می‌شود.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغ تخمگذار کشورافزود: اکنون تولیدکننده ما از صادرات منتفع نمی شود در حالی که صادرات باید نقش رگولاتوری داشته باشد و منافع صادرات به جیب مرغداران برود.

اصغری گفت: ممنوعیت صادرات موجب می شود تولیدکننده داخلی آینده تولید نامشخصی داشته باشد بنابراین برای جلوگیری از ضرر و زیان خود به سمت حذف گله های مرغ می رود که حذف گله و کاهش جوجه ریزی،  کاهش تولید را در پی دارد.

وی با بیان اینکه صادرات، تنظیم و تامین بازار باید متناسب با شرایط بازار داخلی باشد، افزود: طی سال۸۸ تا ۹۰ شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان  بیش از ۲۵ میلیون قطعه مرغ تخم گذار معدوم شد، اما در ان زمان دولت طی توافق با اتحادیه مرغداران تخم‌گذار و سپردن بخشی از اقدامات،  قیمت کف و سقف به گونه‌ای تعیین شد که نه تنها تولید کننده بلکه مصرف کننده نیز متضرر نشود.

این فعال حوزه دام و طیور اضافه کرد: در همان زمان بین پنج تا ۱۵ هزار تن تخم مرغ در ماه صادر می‌شد، منتهی مدیریت بنحوی انجام شد که در صورت نیاز بازار داخلی صادرات به سمت بازار داخلی هدایت می‌شد و در زمان افت قیمت بخشی از مازاد تولید خریداری و ذخیره‌سازی می‌شد تا تولیدکننده متضرر نشود.

اصغری معتقد است با توجه به توانمندی های صنعت طیور و تولید تخم مرغ کشور، تامین،  تنظیم و صادرات این بازار قابل انجام است بدون اینکه تولیدکننده متضرر و به مصرف کننده اجحاف شود.

 طبق آخرین مصوبه ستاد تنظیم بازار کشور، برمبنای افزایش نرخ عوامل تولید، نرخ هر کیلوگرم تخم‌مرغ درب واحدهای مرغداری از ۱۲ هزار تومان به ۱۴ هزار تومان افزایش یافت.

به گفته مسوولان، تا ابتدای آذرماه جاری تخم مرغ به کشورهای هدف صادر می شد و اکنون حدود یک ماه است که صادرات این محصول ممنوع شده است.

طبق بررسی های میدانی طی هفته های اخیر تاکنون قیمت هر شانه تخم مرغ در بازار نزدیک ۴۰ هزار تومان است.

سال گذشته بیش از یک میلیون و ۷۰ هزارتن تخم مرغ در کشور تولید شد که هر ساله بخش مازاد آن به کشورهای همسایه صادر می‌شود.

منبع: ایرنا

ارسال نظر

تازه ها